CDU zvažuje, že zavede povinné kvóty pro zastoupení žen

Nejsilnější německá strana - Křesťanskodemokratická unie (CDU) - zvažuje, že zavede povinné kvóty pro zastoupení žen. Ty mají podle listu Rheinische Post vést k tomu, že do tří let bude mezi politickými reprezentanty CDU 50 procent žen. V celé straně tvoří teď ženy jen 26 procent z přibližně 415.000 členů.

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

"Chceme zvýšit podíl ženských zástupkyň v úřadech a vykonavatelek mandátů až k paritě," stojí podle serveru tagesschau.de v návrhu, který má podporu stranické šéfky Annegret Krampové-Karrenbauerové i kancléřky Angely Merkelové.

Obě se proti kvótám pro ženy, které jsou například u vládní sociální demokracie (SPD) nebo opozičních Zelených zcela běžnou záležitostí, dříve stavěly. Nyní ale Krampová-Karrenbauerová situaci žen v CDU hodnotí jako neuspokojivou. Sice se uvnitř dlouho vládnoucí strany ženy dostaly do nejvyšších úřadů, tak jako šéfka vlády Merkelová, nadále je jich ale málo ve Spolkovém sněmu i zemských parlamentech, míní.

Merkelová se zase opakovaně nechala slyšet, že by ženy a muži měli mít ve všech oblastech lidské činnosti stejné zastoupení. Není podle ní dobré, že jsou podreprezentovány například v politice, hospodářství nebo kultuře.

O návrhu, který by dnes mohla schválit příslušná stranická komise, by se mělo hlasovat na prosincovém sjezdu. Výsledky hlasování, které by mohlo vést například k 50procentnímu zastoupení žen na kandidátkách CDU, se ale podle pozorovatelů dají jen těžko předvídat. V konzervativní straně je totiž nadále velká část politiků, která s takovým krokem nesouhlasí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má 509 nových případů koronaviru, infekce se rychle šíří v Belgii

03.08.2020 14:34 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Italové postavili v Janově náhradu za Morandiho most, zvládli to v…

02.08.2020 21:37 Stavitelům v italském Janově se podařilo v rekordním čase dokončit více než kilometr dlouhý…

Evropa i Česko si připomněly památku půl milionu obětí romského holokaustu

02.08.2020 21:15 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy…

Pták paralyzoval vlakové nádraží v Essenu

02.08.2020 17:55 Pták způsobil požár transformátoru a tím zastavil provoz na nádraží v západoněmeckém Essenu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama