Covid-19: Německo hlásí 1430 nových případů, Rakousko "rozsvítilo" semafor

V Německu se koronavirem SARS-CoV-2 za posledních 24 hodin nově nakazilo na 1430 lidí, což je více než předchozí den, kdy jich bylo 1311. Vyplývá to z aktualizovaných údajů německého Institutu Roberta Kocha (RKI), který předtím hlásil pouze 782 nových případů. Později ale oznámil, že v důsledku technických problémů nebylo do statistiky zahrnuto přibližně 650 případů. Rakousko dnes spustilo takzvaný semaforový systém.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

RKI dnes před polednem uvedl, že od čtvrtečních 16:00 SELČ se mu nenačetly údaje zaslané z jednotlivých zemských úřadů, což původní bilanci výrazně zkreslilo. Ústav dnes zároveň konstatoval, že nárůst počtu nově hlášených případů, patrný od poloviny července, se v posledním týdnu stabilizoval.

RKI dosud v 82milionové zemi eviduje dohromady zhruba 247.600 nakažených. Počet zemřelých ústav korigoval o dva směrem dolů na 9319. Do dnešního rána přitom v Německu na 221.900 lidí nákazu už překonalo.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je nyní v Německu na hodnotě 0,77, tedy poměrně výrazně pod kritickou hodnotou jedna.

Rakousko dnes spustilo takzvaný semaforový systém, který spočívá v informování o epidemické situaci v jednotlivých okresech a městech prostřednictvím přehledné mapy. V rakouském čtyřstupňovém systému zelená barva znamená nízké riziko nakažení, žlutá střední, oranžová vysoké a červená velmi vysoké.

Aktuálně je Rakousko převážně zelené, až na čtyři žluté lokality - okres Kufstein a tři největší rakouská města, tedy Vídeň, Štýrský Hradec a Linec. V těchto oblastech mají platit většinou od 11. září mimo jiné přísnější pravidla pro nošení roušek. Lidé je tu mají nosit ve veřejně přístupných vnitřních prostorech včetně všech obchodů a na větších akcích a číšníci v restauracích. Nasazeny je mají mít i školáci na chodbách.

Proti novým opatřením se ostře postavil linecký starosta Klaus Luger. "Nebudeme na základě tohoto obskurního semaforového konstruktu zavádět jakákoli příslušná zpřísnění," sdělil sociálnědemokratický (SPÖ) politik. Označení Lince žlutou barvou je podle něj naprosto nepochopitelné a mimo realitu. Podle něj je semafor "velmi svévolný nástroj" a jeho "vskutku nezdařený začátek" označil za fušerství.

Jinde Rakušané v současnosti povinně nosí roušky v prostředcích MHD a ve vybraných prostorech, jako jsou obchody s potravinami, banky, úřady, pošty a lékařská zařízení.

Rakousko dnes podle OE24 hlásí 357 nově potvrzených případů nákazy, dohromady 28.729. Ve čtvrtek mělo 403 nových případů, což bylo nejvíce od 3. dubna. Nejvíce nově nakažených, 196, hlásí Vídeň. Tyrolsko má 42 dalších infikovaných, Horní Rakousy s hlavním městem Lincem a Štýrsko po 33.

K dnešku zemřelo v Rakousku 735 lidí s koronavirem a 24.513 infikovaných se už vyléčilo. V nemocnicích je nyní 156 nakažených a z nich 28 na jednotkách intenzivní péče.

Ve Francii kvůli koronaviru neučí ve 22 školách

Ačkoli školní rok začal ve Francii po dlouhé přestávce způsobené koronavirovou pandemií teprve v úterý, za tři dny tam kvůli nakaženým žákům už museli přestat vyučovat ve 22 školách a stovkách dalších tříd. Rozhlasové stanici Europe 1 to dnes řekl ministr školství Jean-Michel Blanquer, uvedla agentura AFP.

Do školních lavic se ve Francii tento týden vrátilo přes 12 milionů žáků a studentů z celkem téměř 60.000 vzdělávacích institucí. Děti nad 11 let musejí ve škole povinně nosit roušky.

Do dnešního dne muselo být kvůli výskytu nákazy mezi pedagogy nebo žáky uzavřeno 10 škol v pevninské Francii a 12 škol na ostrově Réunuion v Indickém oceánu, který je francouzským zámořským regionem. Kromě toho jsou doma děti z dalších asi 130 tříd, tento počet se ale podle ministerstva školství každým dnem mění. Podle pravidel se škola uzavírá, pokud se v ní potvrdí více než tři případy nákazy kronavirem, uvedla AFP.

"Byl to celkem dobrý týden, ačkoli vždycky nastanou nějaké zádrhele. Přes 12 milionů žáků se vrátilo do lavic, navzdory všem těžkostem a obavám," řekl Blaquer.

Ve Francii v poslední době strmě stoupá počet nových případů nákazy. Ve čtvrtek úřady informovaly o 7157 nakažených, přitom na vrcholu pandemie v březnu byla rekordní denní bilance nově infikovaných jen o pár stovek vyšší. Celkový počet nakažených už v zemi překročil hranici 300.000, přes 30.000 lidí s covidem-19 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie bude potřebovat další lockdown, myslí si expert

24.01.2021 21:59 Francie zřejmě bude muset vyhlásit už třetí plošnou uzávěru kvůli šíření nových a nakažlivějších…

Úřadující portugalský prezident de Sousa obhájil mandát, ukazují odhady

24.01.2021 21:45 Aktualizováno Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole…

Německo je první zemí EU, která nasadí protilátkové léky proti koronaviru

24.01.2021 20:03 Německo jako první země v Evropské unii nasadí k léčbě koronavirové infekce léky na bázi…

Francie i Itálie odsuzují zatýkání v Rusku, sílí volání po sankcích

24.01.2021 18:48 Aktualizováno Zatýkání lidí, kteří v Rusku přišli demonstrovat na obhajobu opozičního vůdce Alexeje Navalného, je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama