Dánská premiérka měla s Trumpem "konstruktivní rozhovor". Zrušil návštěvu kvůli Grónsku

Dánská premiérka Mette Frederiksenová měla ve čtvrtek "konstruktivní rozhovor" s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Informovala o tom dnes dánská agentura Ritzau. Politici se podle ní shodli na potřebě zvládat společné výzvy v oblasti bezpečnostní politiky.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Trump tento týden narychlo zrušil plánovanou zářijovou návštěvu Dánska kvůli tomu, že s ním premiérka nechtěla probrat případný prodej Grónska Spojeným státům. Frederiksenová vyjádřila naději, že incident nebude mít dopad na vztahy mezi Dánskem a USA.

"Oba lídři diskutovali mimo jiné o potřebě dalšího rozvoje spolupráce a řešení společných výzev v bezpečnostní politice," uvedla dnes dánská agentura.

O Trumpově záměru koupit největší ostrov světa se zhruba 56.000 obyvatel informoval minulý týden americký list The Wall Street Journal (WSJ). Výměnou za ostrov, který je autonomním územím Dánska, Trump navrhoval převzetí dánských subvencí a vysokou jednorázovou částku.

Pro Washington má Grónsko nemalý bezpečnostní význam. Letitá dohoda s Dánskem dává Spojeným státům prakticky neomezené právo využívat leteckou základnu Thule, která leží na grónském území asi 1200 kilometrů za polárním kruhem.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo už ve čtvrtek hovořil se svým dánským protějškem Jeppem Kofodem. Pompeo při hovoru ocenil spolupráci Dánska jako spojence Spojených států a přínosy skandinávského království při řešení globálních bezpečnostních priorit. Hovořili spolu rovněž o posílení spolupráce obou zemí, mimo jiné i v Grónsku a v Arktidě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská policie evakuuje 1000 migrantů z tělocvičny na severu země

18.09.2019 00:38 Aktualizováno Francouzská policie evakuuje asi 1000 migrantů z tělocvičny a stanů postavených v její blízkosti ve…

Útok v Itálii: Muž v Miláně bodl vojáka, křičel Alláhu akbar

18.09.2019 00:37 Aktualizováno Před hlavním nádražím v Miláně dnes ráno bodl muž nůžkami do krku italského vojáka. Útočníka, který…

Španělé půjdou k volbám počtvrté za čtyři roky

17.09.2019 21:40 Aktualizováno Šéf španělských socialistů Pedro Sánchez se nebude znovu v parlamentu ucházet o zvolení premiérem,…

Rozroste se EU o Albánii a Severní Makedonii? Tusk vyzval k jednání

17.09.2019 19:36 Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vyzval členské státy Evropské unie, aby podpořily zahájení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama