Děti se do škol vrátily i ve Francii, některé s rouškami

Ve Francii se dnes po několikaměsíční přestávce způsobené pandemií covidu-19 vrátilo do škol více než 12 milionů žáků a studentů, ti starší ale budou muset absolvovat vyučování s rouškami. Ačkoli vzdělávací instituce musejí kvůli koronaviru dodržovat i řadu dalších přísných hygienických pravidel, označil premiér Jean Castex dnešek za "skoro normální první školní den", napsala agentura AFP.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr školství Jean-Michel Blanquer stanici BFMTV řekl, že se dnes otevřely bez výjimky všechny školy. "Školu potřebujeme. Škola není něco nadbytečného," uvedl ministr. Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru napsal, že škola je pro děti příležitost, jak být zase spolu, zároveň ale připustil, že provoz za stávajících podmínek bude představovat velkou výzvu.

Rouška je ve školách povinná pro všechny vyučující a pro děti od 11 let. Kromě toho se mají pokud možno dodržovat pravidla o minimálních rozestupech, ale jasné zatím není například to, jak se bude postupovat v případě odhalení nákazy a při kolika infikovaných se budou zavírat třídy nebo dokonce celé školy, napsala agentura DPA.

"Schází nám jasná pravidla ohledně aktivit, které se odehrávají mimo třídu. Tak například knihovna, smíme dovolit žákovi půjčit si knihu, kterou někdo právě vrátil?" popsala úskalí provozu v době přetrvávající epidemie zástupkyně odborů středoškolských pedagogů Sophie Venetitayová.

"Jak s těmi mladými lidmi navážu kontakt, když budou mít půlku obličeje schovanou za rouškou? Toho se v tomhle školním roce bojím nejvíce," citovala agentura AFP učitelku angličtiny Julii Siataovou z Marseille.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 14:54 Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Hrozí kolaps na hranici. Britské kamiony by mohly na vstup do EU čekat až…

23.09.2020 14:34 Až dva dny by na odbavení mohly od počátku příštího roku čekat kamiony přijíždějící z Británie do…

Německo nechce uzavřené hranice s ČR, ve hře jsou covid testy pro pendlery

23.09.2020 12:53 Německo, které dnes zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama