Dívku (6) opařili v letadle. Kdo nese odpovědnost za rozlitou kávu? Soud EU rozhodl

Soudní dvůr EU se postavil na stranu šestileté pasažérky, kterou opařila rozlitá horká káva na palubě letadla rakouské letecké společnosti Niki a domáhala se odškodnění. Dopravce je za újmu odpovědný, pokud si ji cestující nezpůsobil sám, vyplývá z rozsudku, který dnes soud zveřejnil. Dívka tedy má na odškodnění nárok.

Spor mezi dívkou zastupovanou otcem a insolvenční správkyní společnosti Niki Luftfahrt podle agentury APA postoupil rakouský nejvyšší soud unijnímu soudu. Ten nyní konstatoval, že pojem "úraz" uváděný v Montrealské úmluvě o letecké přepravě zahrnuje všechny okolnosti, při nichž způsobil cestujícímu na palubě letounu poranění předmět poskytnutý posádkou. Podle soudního dvora je bezpředmětné, zda dané okolnosti nějak souvisí se specifickým rizikem cestování letadlem.

Dívka byla zraněna v roce 2015 během letu z Mallorky do Vídně, když se z nevyjasněné příčiny převrhl kelímek s vroucí kávou. V daném případě se nepodařilo zjistit, zda se kelímek převrhl například v důsledku závady na sklápěcím stolku, nebo kvůli vibracím letounu.

Přibližně hodinu po startu podávala letuška nápoje. V tu chvíli se dívka přes loketní opěrku opírala o svého otce, který dostal kelímek kávy bez víčka. Když si žádal ještě o mléko do kávy, kelímek sklouzl ze sklápěcí desky a horký nápoj se rozlil na hruď děvčete. Dívka utrpěla středně těžké popáleniny na dvou až čtyřech procentech povrchu těla.

Letecká společnost Niki Luftfahrt se argumentovala tím, že nešlo o úraz ve smyslu Montrealské úmluvy, tedy takový, který zavinila letecká společnost nebo její pracovníci a že sklouznutí kelímku nezapříčinila nenadálá událost.

Související

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Více souvisejících

Soudní dvůr EU letadla, letectví odškodnění EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy