Do EU míří tisíce uprchlíků měsíčně, ukazuje nová statistika Frontex

Balkánská trasa byla pro uprchlíky a migranty z asijských a afrických zemí hlavní vstupní branou do Evropy i předtím, než Turecko přestalo bránit přechodům běženců do Řecka.

Itálie zachraňuje uprchlíky
doporučujeme

Vyplývá to z údajů evropské pohraniční agentury Frontex, podle nichž se letos v lednu pokusilo přes balkánské země nelegálně dostat na území Evropské unie více než 5000 lidí. Jen za poslední týden se jejich počet v reakci na rozhodnutí Ankary výrazně znásobil.

Po moři se v lednu pokusilo dostat do Řecka 3382 lidí, zatímco přes pevninské hranice jich do balkánských zemí mířilo 2035. Většinou to byli uprchlíci ze Sýrie či Afghánistánu.

Lednové údaje se výrazně neliší od čísel z posledních let, kdy Frontex ročně registroval ve východním Středomoří několik desítek tisíc migrantů mířících do Evropy. Je to však až desetkrát méně než v roce 2015 v době vrcholící migrační vlny, kdy tuto cestu zvolilo přes 800.000 lidí. Jejich počty začaly klesat o rok později po podpisu migrační dohody mezi EU a Tureckem.

Podle lednových statistik zůstával na úrovni z posledních let i počet lidí na dalších dvou hlavních migračních cestách. Zatímco před centrální Středomoří a Itálii chtělo do Evropy 1467 migrantů převážně z afrických zemí či Bangladéše, západnější španělskou trasu zvolilo 1138 lidí pocházejících zejména z Alžírska a Maroka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"To je válka." V polském Sejmu zněla ostrá slova, zasahovala i parlamentní…

27.10.2020 16:12 Bouřlivě se dnes v polském Sejmu, dolní komoře polského parlamentu, jednalo kvůli dopadům nálezu…

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 15:52 Aktualizováno V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Erdogan žaluje Geerta Wilderse, urazily ho karikatury na twitteru

27.10.2020 15:43 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu na ochranu osobnosti na nizozemského poslance a…

Německo zpřísňuje karanténní opatření, šíření infekce covid se nedaří…

27.10.2020 15:36 Německé spolkové země kvůli prudkému nárůstu případů nemoci covid-19 zpřísňují hygienická opatření.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama