EU chce nařídit všem výrobcům jednotnou nabíječku

Evropská komise (EK) by měla co nejrychleji zajistit, aby elektronické přístroje prodávané v Evropské unii měly jednotné nabíječky. Vyzvali ji k tomu dnes poslanci Evropského parlamentu, kteří se sešli na plenárním zasedání ve Štrasburku. EK už v roce 2009 podepsala s výrobci elektroniky dobrovolné memorandum o univerzální nabíječce, tehdejší očekávání, že krok povede ke sjednocení výrobků, se ale nenaplnila.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

USB nabíječka
doporučujeme

Europoslanci nyní v debatě kritizovali Evropskou komisi za nečinnost. "Komise nekoná. Komise se bojí," uvedla například česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM), podle které se unijní exekutiva bojí velkých nadnárodních firem.

"Dobrovolný přístup nepřinesl požadovaný výsledek," řekla v debatě další česká europoslankyně Dita Charanzová (za ANO). Podle ní by mimo jiné pomohlo, kdyby se elektronické přístroje a nabíječky prodávaly odděleně. "Nechceme čekat dalších deset let," vzkázala komisi europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Podle ní by byla jednotná nabíječka důkazem, že EK myslí vážně své plány na "zelené inovace".

Místopředseda EK Maroš Šefčovič přiznal, že dosavadní přístup na základě dobrovolnosti nefungoval, jak komise očekávala. Společnosti vyrábějící elektroniku znovu vyzval, aby jednotnou nabíječku zavedly samy. "Jinak budeme muset uvažovat o legislativním řešení," dodal.

Jednotnou nabíječku by podle europoslanců měli výrobci prodávat pro mobilní telefony, tablety, čtečky i další přístroje. Podle nich by to nejen ulehčilo život Evropanům a snížilo jejich výdaje při nákupu elektronických zařízení, ale pomohlo by to i při ochraně životního prostředí. Funkční nabíječky při koupi nového přístroje totiž často zbytečně končí v odpadu. Podle europarlamentu ročně v EU staré nabíječky vytvoří kolem 51.000 tun elektroodpadu.

Už v roce 2014 europoslanci schválili směrnici, podle které se měly jednotné nabíječky prodávat za tři roky, tedy od roku 2017.

Loading...
Témata: EU | mobily | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (60)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

75 let od osvobození Osvětimi. Začala pieta, ke zdi smrti se kladou květiny

27.01.2020 11:07 Položením květin u takzvané zdi smrti, kde byli popravováni vězni nacistického tábora v Osvětimi,…

Salvini pohořel. Kandidátka populistické strany propadla ve volbách

27.01.2020 07:32 V ostře sledovaných regionálních volbách, které se v neděli uskutečnily v regionu Emilia Romagna na…

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 23:07 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

26.01.2020 21:38 Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody Ankary s EU z roku 2016 loni pouze 189 migrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama