EU musí podle Leyenové posílit společné zdravotnictví

Evropská unie by měla v reakci na současnou koronavirovou krizi mít společná pravidla pro zdravotnictví a zvýšit unijní kompetence v této oblasti. Ve svém projevu vytyčujícím priority unijní exekutivy na příští období to dnes řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EK podle ní navrhne posílení zdravotnických orgánů EU a vznik nové výzkumné agentury.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

EU na jaře čelila kritice, že členské země v obavách z pandemie nekoordinovaně uzavírají hranice a hromadí roušky či léky pro své potřeby, zatímco se někde nedostávají. Německá politička, jejíž první rok ve funkci zásadně ovlivnila pandemie covidu-19, podotkla, že se postupem času podařilo všechny problémy vyřešit. Připustila však, že unie má v oblasti zdravotnictví a připravenosti na krize co zlepšovat.

"Je naprosto jasné, že musíme vybudovat silnější evropskou zdravotnickou unii," řekla v projevu k prořídlým řadám poslanců Evropského parlamentu, kteří se kvůli novému šíření nákazy místo ve Štrasburku sešli v Bruselu. O tom, jaké kompetence by ve zdravotnictví měla EU získat, by podle von der Leyenové měli rozhodnout obyvatelé unijních zemí prostřednictvím chystané konference o budoucnosti Evropy, která má podle dřívějších plánů EK řešit případné změny fungování institucí evropského bloku.

Vedle posílení Evropské lékové agentury a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí dnes šéfka komise navrhla vytvoření agentury pro biomedicínský výzkum.

"Podpoří naši kapacitu a připravenost reagovat na přeshraniční hrozby," prohlásila von der Leyenová. Dodala, že na příští rok navrhne uspořádat v Itálii celosvětový zdravotnický summit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krétu zasáhlo silné zemětřesení, zprávy o škodách zatím nejsou

18.09.2020 21:27 U řeckého ostrova Kréta dnes udeřilo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Ohnisko otřesů bylo v hloubce…

Francie hlásí rekordní počet nákažených

18.09.2020 20:36 Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo dalších 13.215 potvrzených případů nákazy…

Češi slavili konec epidemie na Karlově mostě, teď trhají rekordy, píší v…

18.09.2020 20:18 Aktualizováno Česká republika zaznamenala ve čtvrtek rekord v počtu denního nárůstu pozitivních případů. Denní…

Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

18.09.2020 16:35 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama