EU potřebu zdravotnických pomůcek kryje jen z desetiny

Evropská unie dokáže v koronavirové krizi tradičními dodavatelskými kanály pokrýt jen asi deset procent poptávky po ochranných zdravotnických pomůckách a po zařízeních typu ventilátorů. Vyplývá to z interního dokumentu Evropské komise (EK), do kterého nahlédla agentura Reuters.

"Dostupnost a dodávky osobních ochranných prostředků a jiných zdravotnických potřeb, zejména ventilátorů, napříč Evropou budí obavy," uvádí komise. Většina států EU má podle jejího zjištění omezené zásoby a omezenou kapacitu pro zvýšení produkce, píše Reuters.

Na výrobu roušek a ochranného oblečení se tak operativně přeorientovávají výrobci jiných druhů zboží. V pondělí začal přeměňovat jednu ze svých továren v Číně na výrobu dýchacích masek italsko-americký výrobce automobilů Fiat. Měsíčně jich chce vyrábět asi jeden milion. S výrobou ventilátorů chtějí pomoct například i americké automobilky General Motors, Ford a Tesla.

Kritický nedostatek ochranných prostředků podle dokumentu komise dále zhoršují omezení, která některé státy EU zavádějí na vývoz tohoto zboží do jiných unijních zemí, a rovněž uzavírání hranic, které způsobuje dlouhé odbavovací lhůty. Na některých hranicích - zvláště na těch mezi východními členskými státy - převyšuje podle dokumentu čekací doba i 24 hodin a postihuje právě i dodávky zdravotnických potřeb a léků.

Omezení vývozu zdravotnických potřeb zatím zrušilo jen Německo a Francie. S ostatními zeměmi včetně České republiky o něm Brusel jedná. Unie také navrhla zavést takzvané zelené pruhy pro zrychlení odbavení kritického druhu zboží, tento plán se ale do praxe zavádí jen pozvolna. Už v úterý unie také oznámila, že je blízko dohody s dodavateli o hromadné dodávce zdravotnických pomůcek typu obličejových masek a brýlí pro 25 z 27 členských zemí.

Právě dostatek ochranných pomůcek zejména pro zdravotnický personál se ukazuje být zásadní pro omezení šíření nemoci COVID-19, protože pacienty často nakazí sami nechránění lékaři nebo zdravotní sestry. V nejhůře zasažených evropských zemích - Itálii a Španělsku - je podle úterních údajů nakaženo přes 5000 zdravotníků.

To znamená, že lékařský personál představuje v Itálii téměř devět a ve Španělsku více než 13 procent ze všech nakažených. Jak ale podotýká agentura Reuters, tito lidé se testům také častěji podrobují.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) evropská komise Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 50 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy