EU potřebu zdravotnických pomůcek kryje jen z desetiny

Evropská unie dokáže v koronavirové krizi tradičními dodavatelskými kanály pokrýt jen asi deset procent poptávky po ochranných zdravotnických pomůckách a po zařízeních typu ventilátorů. Vyplývá to z interního dokumentu Evropské komise (EK), do kterého nahlédla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Evropská Unie
doporučujeme

"Dostupnost a dodávky osobních ochranných prostředků a jiných zdravotnických potřeb, zejména ventilátorů, napříč Evropou budí obavy," uvádí komise. Většina států EU má podle jejího zjištění omezené zásoby a omezenou kapacitu pro zvýšení produkce, píše Reuters.

Na výrobu roušek a ochranného oblečení se tak operativně přeorientovávají výrobci jiných druhů zboží. V pondělí začal přeměňovat jednu ze svých továren v Číně na výrobu dýchacích masek italsko-americký výrobce automobilů Fiat. Měsíčně jich chce vyrábět asi jeden milion. S výrobou ventilátorů chtějí pomoct například i americké automobilky General Motors, Ford a Tesla.

Kritický nedostatek ochranných prostředků podle dokumentu komise dále zhoršují omezení, která některé státy EU zavádějí na vývoz tohoto zboží do jiných unijních zemí, a rovněž uzavírání hranic, které způsobuje dlouhé odbavovací lhůty. Na některých hranicích - zvláště na těch mezi východními členskými státy - převyšuje podle dokumentu čekací doba i 24 hodin a postihuje právě i dodávky zdravotnických potřeb a léků.

Omezení vývozu zdravotnických potřeb zatím zrušilo jen Německo a Francie. S ostatními zeměmi včetně České republiky o něm Brusel jedná. Unie také navrhla zavést takzvané zelené pruhy pro zrychlení odbavení kritického druhu zboží, tento plán se ale do praxe zavádí jen pozvolna. Už v úterý unie také oznámila, že je blízko dohody s dodavateli o hromadné dodávce zdravotnických pomůcek typu obličejových masek a brýlí pro 25 z 27 členských zemí.

Právě dostatek ochranných pomůcek zejména pro zdravotnický personál se ukazuje být zásadní pro omezení šíření nemoci COVID-19, protože pacienty často nakazí sami nechránění lékaři nebo zdravotní sestry. V nejhůře zasažených evropských zemích - Itálii a Španělsku - je podle úterních údajů nakaženo přes 5000 zdravotníků.

To znamená, že lékařský personál představuje v Itálii téměř devět a ve Španělsku více než 13 procent ze všech nakažených. Jak ale podotýká agentura Reuters, tito lidé se testům také častěji podrobují.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si i přes zvýšené testování v žebříčku EU pohoršilo

07.04.2020 18:42 Česko si i přes zvýšený počet testů, kterým zjišťuje nákazu novým typem koronaviru, za poslední…

Zemětřesení a koronavirus zhoršují práci chorvatských poslanců

07.04.2020 17:03 Zemětřesení a koronavirus zkomplikovaly práci poslancům chorvatského parlamentu. Kvůli poškozenému…

Věra Jourová vítá aplikace proti koronaviru, obává se ale o soukromí

07.04.2020 15:19 Česká eurokomisařka Věra Jourová ocenila nasazení internetových aplikací v boji proti šíření…

Covid-19 si vybírá vysokou daň: 76 tisíc mrtvých, tři čtvrtiny jsou z…

07.04.2020 14:52 Nemoci covid-19 již po celém světě podlehlo téměř 76.000 lidí. Koronavirus SARS-CoV-2 se přitom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy