EU proti autoritářům: Polsko a Maďarsko mohou v Radě zablokovat cokoliv

NÁZOR – Novinové titulky z tohoto týdne křičí, že Maďarsko a Polsko vetovaly několikaletý rozpočet EU v hodnotě 1,8 bilionu eur a balíček na záchranu pandemií zasažené ekonomiky, připomíná politolog a právník Daniel Kelemen v komentáři pro server Politico. Profesor z Rutgers University soudí, že skutečnost je jiná.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Pokerová hra

Pondělní jednání o novém mechanismu, který má pozastavit tok evropských peněz do zemí porušujících unijní normy právního státu, probíhalo na úrovni diplomatů a finální rozhodnutí zřejmě nepadne před unijním setkáním Rady EU 8. prosince, konstatuje odborník. Domnívá se, že hrozba vetem ze strany maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho polského protějšku Mateusze Morawieckého může být blufováním, na které musí ostatní evropští politici reagovat.

V této pokerové hře s vysokou sázkou je klíčové načasování,“ píše Kelemen. Vysvětluje, že přijetí podmínky dodržování právního státu vyžaduje pouze kvalifikovanou většinu v Radě EU, a proto ji diplomaté dokázali v pondělí schválit i přes zuřivé protesty Maďarska a Polska.

Důvod, proč Varšava a Budapešť mají páku na německou vládu, která v rámci rotace nyní EU předsedá, je těsné spojení podmínky se schválením dalšího sedmiletého unijního rozpočtu a záchranného balíčku, které si naopak žádá jednomyslný souhlas všech členských zemí, nastiňuje politolog. Dodává, že pokud Rada EU potvrdí výsledek pondělního hlasování a podmínku schválí kvalifikovanou většinou, stane se realitou, tudíž Polsko a Maďarsko rychle ztratí důvod, aby rozpočet a záchranný balík blokovaly.

Pochopitelně, Orbán a Morawiecki si musí uvědomovat, že mají slabé karty, proč tedy dávají v sázku tolik?“ táže se profesor. Doplňuje otázkou, proč si znepřátelují tolik dalších vlád, když hrozí, že pozdrží finanční prostředky, které jsou tak zoufale potřeba.

Kelemen soudí, že oba premiéři pravděpodobně chtějí skrze spor vyslat silné varování Evropské komisi a lídrům členských zemí v Radě EU, že sice nedokážou zabránit přijetí podmínky právního státu, ale pokud ta bude proti Polsku a Maďarsku skutečně použita, přijde z jejich strany protireakce. Poselství dle experta zní, že pokud se EU opováží sáhnout oběma zemím na peníze, Varšava a Budapešť ji paralyzují a budou vetovat vše, co je nutné v Radě EU schválit jednomyslně.

Autoritářská past

Celá situace nám připomíná, do jaké autokratické pasti se EU chytila, deklaruje politolog. Připomíná, že středopravicová Evropská lidová strana (EPP) po 10 let hájila Orbána, přestože nastoloval první autoritářskou vládu v členské zemi Unie, a i dnes německá CDU maďarského premiéra hájí a brání vyloučení jeho strany z EPP.

EPP chrání Orbána z politických důvodů, chce zůstat největším a nejsilnějším blokem EU, vysvětluje Kelemen. Dodává, že tento týden se ale tento „hýčkaný autokrat“ postavil svému dlouholetému ochránci a ohrožuje plán pro zotavení ekonomiky zasažené pandemií, který předkládá faktická vůdkyně EPP, německá kancléřka Angela Merkelová.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tím, že se Orbánovi nedokázali již před lety postavit, mu politici EU – především ti v EPP – umožnili konsolidovat hybridní autoritářský režim uvnitř EU,“ píše politolog. Podotýká, že Orbánův úspěch inspiroval další autoritáře, včetně faktického polského vůdce Jarosława Kaczyńského, když se ukázalo, že lze porušovat klíčové evropské hodnoty a zároveň čerpat štědré dotace.

Maďarsko a Polsko jsou sice šetřeny dle tzv. článku 7, který může dle platných smluv odebrat problematickým režimům hlasovací právo, ale evropští politici nedokázali v otázce dosáhnout pokroku a zástupcům obou zemí ponechávají místo u stolu, odkud můžou působit zkázu, kritizuje profesor. Konstatuje, že pokud chtějí evropští politici uniknout z této autoritářské pasti, musejí se režimům, které chtějí EU vydírat, rázně postavit, reagovat na blufování ze strany Orbána a Morawieckého a podmínku o dodržování právního státu protlačit.

Poté, co se podaří přimět tyto „darebácké režimy“ na ústup, musí EPP ukázat, že za takové flagrantní porušování unijních norem se platí, Orbánovu stranu konečně vyloučit z frakce a odmítnout autokratické praktiky maďarského a polského režimu, nabádá Kelemen. Dodává, že pouze ve chvíli, kdy EU prokáže své odhodlání bránit demokracii a právní stát, může uniknout z pasti, kterou na sebe roky svého appeasementu nastražila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama