EU proti autoritářům: Polsko a Maďarsko mohou v Radě zablokovat cokoliv

NÁZOR – Novinové titulky z tohoto týdne křičí, že Maďarsko a Polsko vetovaly několikaletý rozpočet EU v hodnotě 1,8 bilionu eur a balíček na záchranu pandemií zasažené ekonomiky, připomíná politolog a právník Daniel Kelemen v komentáři pro server Politico. Profesor z Rutgers University soudí, že skutečnost je jiná.

Evropská unie, ilustrační foto

Pokerová hra

Pondělní jednání o novém mechanismu, který má pozastavit tok evropských peněz do zemí porušujících unijní normy právního státu, probíhalo na úrovni diplomatů a finální rozhodnutí zřejmě nepadne před unijním setkáním Rady EU 8. prosince, konstatuje odborník. Domnívá se, že hrozba vetem ze strany maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho polského protějšku Mateusze Morawieckého může být blufováním, na které musí ostatní evropští politici reagovat.

V této pokerové hře s vysokou sázkou je klíčové načasování,“ píše Kelemen. Vysvětluje, že přijetí podmínky dodržování právního státu vyžaduje pouze kvalifikovanou většinu v Radě EU, a proto ji diplomaté dokázali v pondělí schválit i přes zuřivé protesty Maďarska a Polska.

Důvod, proč Varšava a Budapešť mají páku na německou vládu, která v rámci rotace nyní EU předsedá, je těsné spojení podmínky se schválením dalšího sedmiletého unijního rozpočtu a záchranného balíčku, které si naopak žádá jednomyslný souhlas všech členských zemí, nastiňuje politolog. Dodává, že pokud Rada EU potvrdí výsledek pondělního hlasování a podmínku schválí kvalifikovanou většinou, stane se realitou, tudíž Polsko a Maďarsko rychle ztratí důvod, aby rozpočet a záchranný balík blokovaly.

Pochopitelně, Orbán a Morawiecki si musí uvědomovat, že mají slabé karty, proč tedy dávají v sázku tolik?“ táže se profesor. Doplňuje otázkou, proč si znepřátelují tolik dalších vlád, když hrozí, že pozdrží finanční prostředky, které jsou tak zoufale potřeba.

Kelemen soudí, že oba premiéři pravděpodobně chtějí skrze spor vyslat silné varování Evropské komisi a lídrům členských zemí v Radě EU, že sice nedokážou zabránit přijetí podmínky právního státu, ale pokud ta bude proti Polsku a Maďarsku skutečně použita, přijde z jejich strany protireakce. Poselství dle experta zní, že pokud se EU opováží sáhnout oběma zemím na peníze, Varšava a Budapešť ji paralyzují a budou vetovat vše, co je nutné v Radě EU schválit jednomyslně.

Autoritářská past

Celá situace nám připomíná, do jaké autokratické pasti se EU chytila, deklaruje politolog. Připomíná, že středopravicová Evropská lidová strana (EPP) po 10 let hájila Orbána, přestože nastoloval první autoritářskou vládu v členské zemi Unie, a i dnes německá CDU maďarského premiéra hájí a brání vyloučení jeho strany z EPP.

EPP chrání Orbána z politických důvodů, chce zůstat největším a nejsilnějším blokem EU, vysvětluje Kelemen. Dodává, že tento týden se ale tento „hýčkaný autokrat“ postavil svému dlouholetému ochránci a ohrožuje plán pro zotavení ekonomiky zasažené pandemií, který předkládá faktická vůdkyně EPP, německá kancléřka Angela Merkelová.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tím, že se Orbánovi nedokázali již před lety postavit, mu politici EU – především ti v EPP – umožnili konsolidovat hybridní autoritářský režim uvnitř EU,“ píše politolog. Podotýká, že Orbánův úspěch inspiroval další autoritáře, včetně faktického polského vůdce Jarosława Kaczyńského, když se ukázalo, že lze porušovat klíčové evropské hodnoty a zároveň čerpat štědré dotace.

Maďarsko a Polsko jsou sice šetřeny dle tzv. článku 7, který může dle platných smluv odebrat problematickým režimům hlasovací právo, ale evropští politici nedokázali v otázce dosáhnout pokroku a zástupcům obou zemí ponechávají místo u stolu, odkud můžou působit zkázu, kritizuje profesor. Konstatuje, že pokud chtějí evropští politici uniknout z této autoritářské pasti, musejí se režimům, které chtějí EU vydírat, rázně postavit, reagovat na blufování ze strany Orbána a Morawieckého a podmínku o dodržování právního státu protlačit.

Poté, co se podaří přimět tyto „darebácké režimy“ na ústup, musí EPP ukázat, že za takové flagrantní porušování unijních norem se platí, Orbánovu stranu konečně vyloučit z frakce a odmítnout autokratické praktiky maďarského a polského režimu, nabádá Kelemen. Dodává, že pouze ve chvíli, kdy EU prokáže své odhodlání bránit demokracii a právní stát, může uniknout z pasti, kterou na sebe roky svého appeasementu nastražila.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Ruská armáda prý obsadila obec Pisky na východě Ukrajiny, Kyjev to popřel

13.08.2022 19:12 Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná přijde o oko. Útočník byl…

13.08.2022 21:33 Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Benátky hlásí stejný nápor turistů jako před pandemií

13.08.2022 21:52 Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř 100.000 turistů. S fenoménem…

Hasičům se podařilo zastavit šíření velkého lesního požáru ve Francii

13.08.2022 19:45 Šíření velkého lesního požáru na jihozápadě Francie se hasičům podařilo zastavit. Úřady tak mohly…

Kvůli větru se na festivalu u Valencie zřítilo pódium, zabilo člověka

13.08.2022 16:10 Na festivalu taneční hudby nedaleko španělské Valencie se v noci na dnešek kvůli silnému větru…

Polsko v Odře odhalilo vysokou slanost, rtuť ale ne

13.08.2022 14:14 Laboratorní testy provedené po hromadném úhynu ryb v řece Odře odhalily vysokou salinitu (slanost),…

Epidemiologická situace na Slovensku se za poslední týden zlepšila

12.08.2022 14:11 Epidemiologická situace na Slovensku v souvislosti s onemocněním covid-19 se za poslední týden…

Veřejné budovy budou kvůli energetickým úsporám vytápěny v Německu na 19…

12.08.2022 13:42 Veřejné budovy s výjimkou nemocnic a sociálních zařízení budou kvůli energetickým úsporám vytápěny…

Ve Francii zahájili vyšetřování Babiše kvůli podezření z praní špinavých…

12.08.2022 13:36 Aktualizováno Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro…

Letní vlna pandemie nemoci covid-19 dosáhla v Německu vrcholu

12.08.2022 11:14 Letní vlna pandemie nemoci covid-19 dosáhla v Německu vrcholu a její vývoj je příznivý, na podzim…

Kvůli suchu a vedrům vysychají evropské řeky

12.08.2022 10:18 Kvůli nízkým srážkám se průtoky hlavních evropských řek v posledních týdnech výrazně snížily a vody…

Wizz Air nabízí dalších 100.000 letenek zdarma Ukrajincům, kteří prchají…

12.08.2022 09:25 Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air nabízí dalších 100.000 letenek zdarma…

Související:

Právě se děje

reklama