EU zvažuje posílení obranné spolupráce, ve hře je i vývoj vlastních zbraní

Evropská unie by v příštích letech mohla rozšířit svou vojenskou spolupráci včetně vývoje zbraní. Vyplývá to z návrhu společné obranné strategie, o němž dnes diskutovali ministři obrany členských zemí. Evropská obranná agentura (EDA) na základě hodnocení současných bezpečnostních rizik a možností spolupráce navrhla mimo jiné společný vývoj bojových tanků či nákup hlídkových lodí.

EU již několik let diskutuje o možnostech vytvoření společné armády, kterou prosazuje například Francie. Řada zemí včetně Česka je však proti a tvrdí, že unijní obranná integrace by pouze zdvojovala existující spolupráci v rámci Severoatlantické aliance.

EDA sdružující všechny členské země EU vyjma Dánska dnes ministrům obrany představila analýzu možností, kde by mohly obrannou spolupráci zlepšit, aby snáze čelily současným bezpečnostním rizikům.

"Je to výsledek podrobných jednání s obrannými úřady členských zemí na úrovni EU. Ukazuje státům oblasti, v nichž je velký potenciál na evropskou obrannou spolupráci," prohlásil po videokonferenci s ministry šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

The Strategic Compass will guide our work on security and defence. As a first step in its development, the first EU-wide intelligence analysis looks at the on threats & challenges the EU will face. #Strategic Compass#FAC #EUDefence ministers pic.twitter.com/T5SIWHmct5

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) November 20, 2020

Podle návrhu EDA by mohly státy mimo jiné spolupracovat na vývoji nové generace bojových tanků, která by mohla armádám sloužit od poloviny 30. let tohoto století. Společně by také mohly modernizovat současné tankové kapacity armád.

Další možnost celounijní kooperace vidí agentura v modernizaci hlídkových lodí během následujícího desetiletí. Společně by také mohly státy nakupovat novou výstroj a vybavení pro vojáky či aktivněji spolupracovat v oblasti vojenské dopravy. Rezervy našla EDA také ve společné obraně proti bezpilotním letounům či celounijním přístupu k vesmíru jako vojenské doméně.

Část zemí včetně Německa a Francie doufá, že by případná koordinace vývoje a nákupů zbraní a vojenského vybavení mohla snížit jeho ceny, neboť by odstranila konkurenci mezi státy, jež se v nákupech často překrývají.

Ministři dnes nový návrh pouze vzali na vědomí, další diskuse budou na programu příští rok a na jeho případné schválení by mohlo dojít až v roce 2022.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Josep Borrell zbraně Evropská obranná agentura (EDA)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy