Eurokomise kritizuje Slovensko za zacházení s romskými dětmi, hrozí soudem

Evropská komise (EK) vytkla Slovensku zařazování romských dětí do zvláštních škol a vyzvala Bratislavu, aby dodržovala evropská pravidla týkající se rovného zacházení. Slovensko má nyní podle EK dva měsíce na to, aby podniklo kroky k nápravě a komisi o nich informovalo, jinak se tento výkonný orgán Evropské unie obrátí na unijní soud.

Romové
doporučujeme

Komise ve svém čtvrtečním prohlášení připomněla, že unijní směrnice zakazuje diskriminaci na základě rasového nebo etnického původu v mnoha oblastech, včetně vzdělávání. "Na Slovensku je však neúměrně vysoký podíl romských dětí umisťován do zvláštních škol nebo tříd pro děti s mentálním postižením," uvedla EK.

Další forma vytlačování na okraj společnosti podle ní spočívá v tom, že i při běžném vzdělávání jsou romské děti umisťovány do oddělených tříd či škol pouze pro Romy.

Komise proto do Bratislavy zaslala takzvané odůvodněné stanovisko se žádostí o zajištění souladu s právem EU, což je další krok formálního řízení o nesplnění povinnosti. První fáze byl dopis z roku 2015 s výzvou k zaslání dalších informací.

Slovensko po něm podle EK přijalo několik opatření, která mají tento problém řešit. "Komise však po (jejich) pečlivém posouzení a kontrole situace na místě dospěla k závěru, že k vyřešení problému nepostačují. Diskriminace ve školách na základě etnického původu je i nadále závažným problémem," uvedla komise.

Bratislava má nyní dva měsíce na odpověď a přijetí příslušných opatření. Pokud tak neučiní, může se komise rozhodnout, že věc předloží Soudnímu dvoru EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Litva chce omezit kouření na balkonech obytných budov

01.10.2020 22:01 Obyvatelé obytných budov v Litvě podle nového zákona nebudou moci kouřit na balkoně, pokud to bude…

O krok blíž k vakcíně proti covidu: Schvalovací proces v EU vstoupil do…

01.10.2020 17:23 Schvalovací proces pro jednu z vyvíjených vakcín proti covidu-19 vstoupil do další fáze poté, co…

Začal summit EU. Politici řeší Bělorusko a krizi ve východním Středomoří

01.10.2020 17:03 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes odpoledne v Bruselu zahájili vrcholnou schůzku, na…

Prohlášení tří prezidentů: Trump, Putin a Macron žádají klid zbraní u…

01.10.2020 17:02 Aktualizováno Prezidenti Spojených států, Ruska a Francie požadují okamžité přerušení bojů mezi arménskými a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama