Evropa je novým epicentrem koronaviru. Ve světě přibyl za pátek rekordní počet nakažených

V pátek přibylo ve světě poprvé více než 400.000 nakažených koronavirem za den. Evropa, které se povedlo utlumit první vlnu pandemie, se v uplynulých týdnech stala novým epicentrem nákazy a v posledním týdnu registrovala v průměru 140.000 infikovaných denně, informovala s odvoláním na vlastní propočty agentura Reuters.

Evropa momentálně vykazuje vyšší denní přírůstky než Indie, Brazílie a Spojené státy dohromady, za pátek na kontinentu přibylo 150.000 infikovaných. Region momentálně hlásí milion nakažených každých devět dnů a od začátku pandemie eviduje 6,3 milionu případů koronavirové infekce, informuje Reuters.

Velké evropské země - Británie, Francie, Rusko, Nizozemsko a Španělsko - se v tomto týdnu postaraly o polovinu evropských nakažených. Francie má v absolutních číslech nejvyšší průměrný přírůstek za posledních sedm dnů: 21.210. Následuje Británie, Rusko, Španělsko a Nizozemsko.

Několik evropských zemí zavírá školy, ruší lékařské zákroky, jež snesou odklad, a kvůli hrozícímu kolapsu zdravotnictví povolává studenty medicíny. V Rusku se výuka odehrává on-line, Severní Irsko zavírá školy na dva týdny a restaurace na čtyři. Ve Španělsku nařídily katalánské úřady uzavření barů a restaurací na 15 dní a omezily počet lidí v obchodech.

Zdravotničtí činitelé v Polsku varovali občany, že země je na hraně katastrofy poté, co za poslední den přibylo rekordních 9622 případů koronavirové nákazy a 84 úmrtí. Polsko rozbíhá školení zdravotních sester a zvažuje zřízení polních nemocnic.

Latinská Amerika je s 27 procenty celosvětově odhalených případů dosud nejhůře postiženým regionem. Následuje Asie, Severní Amerika a Evropa.

Indie hlásí tento měsíc méně případů než v září, v průměru 69.000 denně. Za poslední tři týdny se průměrné denní přírůstky snížily o 20.400, respektive o 22 procent.

Ve Spojených státech, které v rámci pandemie mají nejvíce nakažených i mrtvých na světě, se od začátku září zvyšuje počet nových případů nákazy a v zemi je nejvíce hospitalizovaných s covidem-19 za více než měsíc.

Snahy o vývoj vakcíny se potýkají s velkými problémy. Společnost Johnson & Johnson přerušila klinické testy poté, co jeden z pokusných pacientů nevysvětlitelně onemocněl. Testy americké farmaceutické firmy AstraZeneca zůstávají přerušené již více než měsíc. Rusko, které zaznamenává rekordní přírůstky nakažených, mezitím udělilo povolení druhé vakcíně.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) evropa Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy