Evropa je novým epicentrem koronaviru. Ve světě přibyl za pátek rekordní počet nakažených

V pátek přibylo ve světě poprvé více než 400.000 nakažených koronavirem za den. Evropa, které se povedlo utlumit první vlnu pandemie, se v uplynulých týdnech stala novým epicentrem nákazy a v posledním týdnu registrovala v průměru 140.000 infikovaných denně, informovala s odvoláním na vlastní propočty agentura Reuters.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Evropa momentálně vykazuje vyšší denní přírůstky než Indie, Brazílie a Spojené státy dohromady, za pátek na kontinentu přibylo 150.000 infikovaných. Region momentálně hlásí milion nakažených každých devět dnů a od začátku pandemie eviduje 6,3 milionu případů koronavirové infekce, informuje Reuters.

Velké evropské země - Británie, Francie, Rusko, Nizozemsko a Španělsko - se v tomto týdnu postaraly o polovinu evropských nakažených. Francie má v absolutních číslech nejvyšší průměrný přírůstek za posledních sedm dnů: 21.210. Následuje Británie, Rusko, Španělsko a Nizozemsko.

Několik evropských zemí zavírá školy, ruší lékařské zákroky, jež snesou odklad, a kvůli hrozícímu kolapsu zdravotnictví povolává studenty medicíny. V Rusku se výuka odehrává on-line, Severní Irsko zavírá školy na dva týdny a restaurace na čtyři. Ve Španělsku nařídily katalánské úřady uzavření barů a restaurací na 15 dní a omezily počet lidí v obchodech.

Zdravotničtí činitelé v Polsku varovali občany, že země je na hraně katastrofy poté, co za poslední den přibylo rekordních 9622 případů koronavirové nákazy a 84 úmrtí. Polsko rozbíhá školení zdravotních sester a zvažuje zřízení polních nemocnic.

Latinská Amerika je s 27 procenty celosvětově odhalených případů dosud nejhůře postiženým regionem. Následuje Asie, Severní Amerika a Evropa.

Indie hlásí tento měsíc méně případů než v září, v průměru 69.000 denně. Za poslední tři týdny se průměrné denní přírůstky snížily o 20.400, respektive o 22 procent.

Ve Spojených státech, které v rámci pandemie mají nejvíce nakažených i mrtvých na světě, se od začátku září zvyšuje počet nových případů nákazy a v zemi je nejvíce hospitalizovaných s covidem-19 za více než měsíc.

Snahy o vývoj vakcíny se potýkají s velkými problémy. Společnost Johnson & Johnson přerušila klinické testy poté, co jeden z pokusných pacientů nevysvětlitelně onemocněl. Testy americké farmaceutické firmy AstraZeneca zůstávají přerušené již více než měsíc. Rusko, které zaznamenává rekordní přírůstky nakažených, mezitím udělilo povolení druhé vakcíně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Šéf slovenského parlamentu Kollár měl vážnou nehodu

24.10.2020 19:45 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl dnes vážnou dopravní nehodu, uvádí slovenská média…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama