Evropští lídři vyjadřují výhrady k vládě Tálibánu, Peking reaguje pozitivněji

Prozatímní afghánská vláda jmenovaná v úterý radikálním hnutím Tálibán podle Evropské unie není "inkluzivní" a neodráží etnickou a náboženskou různorodost afghánské populace. Výhrady k novému kabinetu, který je tvořen pouze muži včetně lídrů Tálibánu z 90. let, dnes odděleně vyjádřili i představitelé vlád Německa, Francie a Británie.

Maroš Šefčovič

Z Číny a Japonska přišla méně kritická prohlášení, přičemž Peking označil nástup nové vlády za konec "anarchie". Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyzval Tálibán, aby neblokoval evakuační lety s Američany a ohroženými Afghánci.

Zástupci 20 zemí světa dnes měli na programu virtuální schůzku k vývoji v Afghánistánu, které se účastnil mimo i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Pákistán zase zorganizoval jednání ministrů zahraničí zemí sousedících s Afghánistánem, zatímco za Brusel se k věci vyjádřil místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

"Velmi, velmi pozorně sledujeme, jak se nová vláda chová, než začneme konat," řekl Šefčovič novinářům po setkání eurokomisařů. EU zároveň podle agentury AFP a zpravodajské společnosti BBC dala najevo, že podle ní Tálibán nedodržel slib sestavit "inkluzivní a reprezentativní" vládu. Takový krok byl přitom "jednou z pěti podmínek" pro případné uznání legitimity nového režimu.

Tálibán v úterý oznámil složení dočasné vlády více než tři týdny poté, co se za odchodu zahraničních vojsk zmocnil kontroly nad Afghánistánem po rychlém kolapsu Západem podporované vlády. V prozatímním kabinetu není žádná žena, naopak jsou v něm představitelé "staré gardy" Tálibánu, který v Afghánistánu mezi lety 1996 až 2001 nastolil represivní režim. Vícero členů figuruje na sankčních seznamech OSN, včetně nového premiéra Muhammada Hasana Achunda.

Po úterní negativní reakci Washingtonu dnes přišla i kritika od evropských vlád. "Oznámení přechodné vlády bez účasti jiných skupin (než Tálibánu) a včerejší (úterní) násilí proti demonstrantům a novinářům v Kábulu nejsou signály, které by dávaly důvod k optimismu," citovala agentura Reuters německého ministra zahraničí Heiko Maase.

S ním později vystoupil na společné tiskové konferenci na vojenské základně v Ramsteinu americký ministr Blinken, který vyzval Tálibán, aby neblokoval letadla vyslaná do Afghánistánu pro Američany a afghánské spolupracovníky USA. "V tuto chvíli Tálibán neumožňuje charterovým letům odstartovat," řekl. Znovu přitom vyjádřil znepokojení ohledně složení nové afghánské vlády a dodal, že s partnery diskutoval o tom, jak vynutit dodržení závazků Tálibánu.

Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona zase uvedl, že Británie by v čele Afghánistánu chtěla vidět "různorodou skupinu", jejímž cílem je pracovat na splnění slibů formulovaných Tálibánem. "A to není to, co jsme viděli," dodal mluvčí. Francouzské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že "činy nejsou v souladu se slovy" a že výzvy mezinárodního společenství nebyly vyslyšeny.

O poznání méně kritická byla reakce Pekingu. "Tímto končí více než tři týdny anarchie v Afghánistánu, je to důležitá etapa pro obnovení pořádku v zemi a pro její rekonstrukci," citovala AFP prohlášení čínské diplomacie. "Doufáme, že nové afghánské úřady budou široce naslouchat lidem všech ras a skupin, aby naplnily touhy svého vlastního obyvatelstva a očekávání mezinárodního společenství," uvedl dále mluvčí ministerstva zahraničí.

Peking zároveň prohlásil, že na Spojených státech a na jejich spojencích leží více než na ostatních zemích zodpovědnost za ekonomickou a humanitární pomoc Afghánistánu. V zemi po návratu Tálibánu k moci hrozí kolaps základních služeb i nedostatek potravin, uvedla v úterý OSN. Za EU dnes řekl eurokomisař Šefčovič, že sedmadvacítka je připravena dále nabízet humanitární pomoc, ovšem dlouhodobá podpora se bude odvíjet od toho, jak bude Tálibán ctít základní svobody.

NÁZOR: Mezi válkou a mírem. Evropa může sehrát klíčovou roli, věří…

19.10.2021 00:01 EU je postavena na jednoduché myšlence, že provázání zemí a národů vede k míru, jelikož válka se…

Lotyšsko zavírá restaurace a obchody, zavádí měsíční lockdown

18.10.2021 21:38 Lotyšsko od 21. října do 15. listopadu zavede uzávěru řady provozů s cílem zpomalit šíření…

Světová média si všímají dění v Česku. Ruský tisk se Zemana zastal

18.10.2021 20:12 Dnešní oznámení předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, že prezident Miloš…

Na Slovensku roste počet pacientů s covidem v nemocnicích

18.10.2021 11:22 Na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou dále roste počet pacientů v nemocnicích. V…

Německo eviduje dalších 4056 případů koronaviru

18.10.2021 08:27 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to…

Španělský premiér Sánchez slíbil, že v zemi zruší prostituci

17.10.2021 21:00 Španělský premiér Pedro Sánchez dnes slíbil, že v zemi zruší prostituci. Uvedl to při závěrečném…

Více než dvě pětiny Poláků jsou pro referendum o členství Polska v EU

17.10.2021 13:10 Více než dvě pětiny Poláků podporují možnost vypsání referenda o členství Polska v Evropské unii.…

Eurokomisař Schmit varoval před růstem energetické chudoby v Evropě

17.10.2021 10:31 Evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit varoval, že prudký vzestup cen…

Německo hlásí 8682 nových případů nákazy koronavirem

17.10.2021 09:09 Úřady v Německu za posledních 24 hodin ohlásily 8682 nových případů nákazy koronavirem a 17 úmrtí…

Merkelová poděkovala Turecku za pomoc s migrací, kritizovala porušování…

16.10.2021 17:51 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes poděkovala po setkání s tureckým prezidentem Recepem…

Související:

Právě se děje

reklama