Ficovu stranu Směr-SD opustil poslanec, spolčil se s krajní pravicí

Nejsilnější slovenskou opoziční stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica opustil její poslanec Ján Podmanický, který čelil kritice části vedení Směru-SD kvůli tomu, že se zákonodárci z klubu krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) ohlásil vznik konzervativní platformy. Směr-SD po porážce v únorových volbách skončil v opozici a je první stranou v novém volebním období, která přišla o poslance.

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)
doporučujeme

"Platforma, která měla za cíl vytvořit prostor pro diskusi mezi konzervativně orientovanými poslanci ze všech stran, byla nálepkována jako pakt mezi Směrem a LSNS. Chci odmítnout takovou účelovou interpretaci," řekl dnes před novináři Podmanický. I po odchodu ze Směru-SD si mandát poslance ponechá.

Podmanický naposledy zastával funkci šéfa jedné z krajských organizací strany. Směr-SD v reakci na oznámení Podmanického o složení členství reagoval, že jeho rozhodnutí respektuje.

Vznik takzvané platformy za hodnotovou politiku ohlásil Podmanický minulý týden spolu se svým tehdejším stranickým kolegou Mariánem Kérym a dvěma poslanci z klubu LSNS, kteří jsou členy málo známé konzervativní strany Křesťanská demokracie - Život a prosperita a kteří se dostali do sněmovny na kandidátní listině LSNS. Strana LSNS Mariana Kotleby se kriticky vyjadřuje k EU i NATO a naopak se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem.

Podmanického a Kéryho za spolupráci se zmíněnými poslanci z klubu LSNS kritizoval například místopředseda Směru-SD a expremiér Peter Pellegrini. "Asi si mylně vysvětlili, že když jsme se náhodou vyskytli v opozici s Lidovou stranou Naše Slovensko, že je to náš přirozený partner. Nemíním se dívat na to, jak se někteří naši poslanci začnou spolčovat s představiteli LSNS," řekl Pellegrini krátce před tím, než Podmanický oznámil odchod ze strany. Kéry se podle médií rozhodl ve Směru-SD zůstat.

Pellegrini v roce 2018 vystřídal Fica v čele vlády a ve funkci premiéra setrval do jmenování současného kabinetu Igora Matoviče letos v březnu. Pellegrini před časem vyjádřil zájem o kandidaturu na předsedu Směru-SD. Dosavadní šéf strany Fico dříve naznačil, že stranu chce vést i nadále.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Koronavirus: Počet nakažených v Německu mírně vzrostl, nový rekord hlásí…

19.09.2020 12:06 Aktualizováno V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama