Ficovu stranu Směr-SD opustil poslanec, spolčil se s krajní pravicí

Nejsilnější slovenskou opoziční stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica opustil její poslanec Ján Podmanický, který čelil kritice části vedení Směru-SD kvůli tomu, že se zákonodárci z klubu krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) ohlásil vznik konzervativní platformy. Směr-SD po porážce v únorových volbách skončil v opozici a je první stranou v novém volebním období, která přišla o poslance.

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

"Platforma, která měla za cíl vytvořit prostor pro diskusi mezi konzervativně orientovanými poslanci ze všech stran, byla nálepkována jako pakt mezi Směrem a LSNS. Chci odmítnout takovou účelovou interpretaci," řekl dnes před novináři Podmanický. I po odchodu ze Směru-SD si mandát poslance ponechá.

Podmanický naposledy zastával funkci šéfa jedné z krajských organizací strany. Směr-SD v reakci na oznámení Podmanického o složení členství reagoval, že jeho rozhodnutí respektuje.

Vznik takzvané platformy za hodnotovou politiku ohlásil Podmanický minulý týden spolu se svým tehdejším stranickým kolegou Mariánem Kérym a dvěma poslanci z klubu LSNS, kteří jsou členy málo známé konzervativní strany Křesťanská demokracie - Život a prosperita a kteří se dostali do sněmovny na kandidátní listině LSNS. Strana LSNS Mariana Kotleby se kriticky vyjadřuje k EU i NATO a naopak se hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem.

Podmanického a Kéryho za spolupráci se zmíněnými poslanci z klubu LSNS kritizoval například místopředseda Směru-SD a expremiér Peter Pellegrini. "Asi si mylně vysvětlili, že když jsme se náhodou vyskytli v opozici s Lidovou stranou Naše Slovensko, že je to náš přirozený partner. Nemíním se dívat na to, jak se někteří naši poslanci začnou spolčovat s představiteli LSNS," řekl Pellegrini krátce před tím, než Podmanický oznámil odchod ze strany. Kéry se podle médií rozhodl ve Směru-SD zůstat.

Pellegrini v roce 2018 vystřídal Fica v čele vlády a ve funkci premiéra setrval do jmenování současného kabinetu Igora Matoviče letos v březnu. Pellegrini před časem vyjádřil zájem o kandidaturu na předsedu Směru-SD. Dosavadní šéf strany Fico dříve naznačil, že stranu chce vést i nadále.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama