Francie reaguje na protesty. Sestavila seznam Afričanů, po nichž lze pojmenovat ulice

Francouzské ministerstvo obrany sestavilo seznam Afričanů, kteří se na straně Francie vyznamenali v bojích druhé světové války. Katalog má být radnicím inspirací při výběru jmen pro ulice a náměstí, informovala agentura AFP. Ministerstvo se netají tím, že iniciativa je reakcí na protesty proti rasismu, které vyvolala smrt amerického černocha George Floyda.

Francie
doporučujeme

"Jména, obličeje, životy těchto afrických hrdinů musí být součástí našich životů jako svobodných občanů, protože bez nich bychom jimi nebyli," uvedla státní tajemnice ministerstva obrany Geneviève Darrieussecqová.

Na seznamu se objevila jména stovky Afričanů, kteří pocházeli z bývalých francouzských kolonií a během druhé světové války bojovali na straně Francie proti nacistickému Německu. Podle agentury AFP je mezi nimi hodně Senegalců, ale i množství Severoafričanů. Bojovníci z jiných francouzských kolonií, například v jihovýchodní Asii, na seznamu nejsou.

Tajemnice ministerstva obrany se netají tím, že katalog je odpovědí na protesty proti rasismu, které i ve Francii vypukly v reakci na květnovou smrt amerického černocha George Floyda. Demonstranti často požadovali odstranění soch či přejmenování ulic, které vzdávají poctu lidem s rasistickými názory.

Ve Francii asi největší kontroverze vyvolává pařížská socha někdejšího francouzského ministra financí Jeana-Baptistea Colberta (1619 až 1683). Zakladatel hospodářského směru známého jako merkantilismus se totiž podílel i na vzniku zákoníku Code Noir (Černý zákoník), který upravoval zacházení s otroky z Afriky.

"Spíše než strhávat doporučuji stavět. Spíše než přejmenovávat doporučují pojmenovávat. Spíše než vymazávat doporučuji vysvětlovat ve veřejném prostoru," uvedla Darrieussecqová. Soudit minulost podle dnešních měřítek je podle ní mezi historiky považováno za "smrtelný hřích".

Mezi spojeneckými vojáky, kteří se v srpnu 1944 v rámci operace Dragoon vylodili v jižní Francii, bylo více než 400.000 Afričanů. Tato vojska se podílela mimo jiné na osvobození Marseille či Toulonu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama