Jak odradit Slovenky od potratů? Političky přišly s návrhem, lékař se zděsil

Slovenští poslanci krátce poté, co sněmovna odmítla čtyři návrhy na zpřísnění pravidel pro interrupce, přišli s novými iniciativami na regulaci v oblasti umělého přerušení těhotenství. Jeden ze zmíněných návrhů předložily do Národní rady i poslankyně vládní Slovenské národní strany (SNS).

Téma se na katolickém Slovensku dostalo do centra pozornosti veřejnosti i politiků před blížícími se parlamentními volbami. Letos v září proti interrupcím, jejichž počet v zemi dlouhodobě klesá, demonstrovalo v centru Bratislavy podle organizátorů shromáždění 50.000 lidí. Parlament krátce na to odmítl návrh na úpravu pravidel umělého přerušení těhotenství, o které mohou ženy na Slovensku požádat do 12. týdne těhotenství a bez omezení při ohrožení svého zdraví a života či v případě genetické poruchy plodu.

Koaliční strana SNS nově s cílem omezit případy umělého přerušení těhotenství navrhla změnou zákona zakázat pod hrozbou vysokých pokut reklamu na interrupce, dále nařídit lékařům ukázat těhotné ženě obrázek plodu a pokud je to možné také přehrát zvuk tlukotu jeho srdce. Tyto změny by v případě schválení vstoupily v platnost na začátku března příštího roku, tedy jeden den po plánovaném termínu parlamentních voleb.

List Denník N citoval přednostu jedné z bratislavských gynekologických klinik, podle kterého poslouchání tlukotu srdce je pro plod během jeho prvních tří měsíců nebezpečné.

Opoziční poslanci spolu s nezařazeným zákonodárcem Richardem Vašečkou, který dříve neuspěl s vlastním návrhem zpřísnit interrupce, nově přišli s iniciativou například na změnu textu poučení žen před vykonáním umělého přerušení těhotenství.

Počet interrupcí na Slovensku za posledních 20 let klesl asi na třetinu výchozího stavu. Umělých přerušení těhotenství od začátku 90. let ubývá i v Česku. Interrupce v ČR je legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem kdykoli.

Související

Soud v USA, ilustrační foto

Nejvyšší soud vyhověl americké vládě. Povolil užívání potratových pilulek

Nejvyšší soud dnes ponechal v platnost registraci potratových pilulek a tudíž i možnost jejich používání na území USA. Vyhověl tak podání americké vlády a farmaceutické firmy Danco Laboratories proti rozhodnutí nižšího soudu v Texasu, které pozastavilo registraci tohoto přípravku a v podstatě znemožnilo jeho používání na celém území země, píše agentura AP. Rozhodnutí nejvyššího soudu přivítal prezident Joe Biden.

Více souvisejících

potraty Slovensko

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy