Juncker reaguje: EU není viník, dohoda o brexitu je stále možná

Dohoda upravující podmínky odchodu Británie z Evropské unie je stále možná a obě strany budou dál jednat. Prohlásil to dnes předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, podle něhož EU neakceptuje obviňování, že za případný krach jednání může ona. Hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier doplnil, že současný návrh Londýna ale nemůže být podkladem pro dohodu, neboť unie má k němu několik zásadních výhrad.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jean-Claude Juncker
doporučujeme

Juncker i Barnier informovali o aktuální situaci europoslance, jejichž dnešní zasedání bylo věnováno přípravě nadcházejícího summitu EU. Oba se shodli, že dosažení dohody za 22 dnů, které zbývají do data brexitu, je stále možné.

Britská média naproti tomu s odkazem na vládní zdroje napsala, že britská vláda se připravuje na kolaps jednání a vinu za krach dohody přisuzuje Bruselu. Dnes ale premiér Boris Johnson uvedl, že je v otázce nalezení kompromisu stále mírně optimistický.

"Neakceptujeme tuto hru na viníka, která začala v Londýně. Nikdo nás nebude obviňovat," podotkl za potlesku europoslanců Juncker.

Británie přišla minulý týden s návrhem, aby Severní Irsko v podstatě zůstalo v unijním jednotném trhu, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii EU. Celní kontroly by se prováděly v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici.

Barnier dnes prohlásil, že tato varianta je nepřijatelná ze tří důvodů. Patří k nim obava, že nevyzkoušený systém nebude fungovat a že kvůli němu hrozí rozmístění kontrol po celém území irského ostrova. EU podle něj rovněž v britském návrhu nevidí záruku, že ochrání jednotný unijní trh. Posledním nepřijatelným problémem je bod, podle něhož mohou severoirské úřady kdykoli jednostranně od části dohody odstoupit a přestat kontroly provádět.

"Brexit vytvoří zásadní problémy zvláště v Irsku a my dnes, nikoli zítra či později, potřebujeme jejich proveditelné a právně závazné řešení," vzkázal Británii Barnier, který se ve čtvrtek sejde s britským ministrem Stephenem Barclayem. Dodal, že unijní vyjednávací tým zůstává konstruktivní a je "k dispozici 24 hodin denně, sedm dní v týdnu".

Rovněž finská ministryně pro evropské záležitosti Tytti Tuppurainenová zastupující předsednickou zemi Rady EU prohlásila, že aktuální britský návrh není jako základ budoucí dohody pro členské země dostatečný.

Předseda EP David Sassoli připomněl, že čas na dohodu se krátí i proto, že jakoukoli úmluvu ještě musí schválit EP. Proto podle něj přichází v úvahu i další možnost, kterou by unie preferovala před divokým brexitem, a tou je odklad britského odchodu z evropského bloku.

"(Evropský) Parlament je otevřen odkladu, pokud k němu budou pádné důvody," prohlásil Sassoli. Také politici členských států EU jsou z větší části případnému posunutí termínu brexitu nakloněni. Johnson však vytrvale tvrdí, že vyvede zemi z unie na konci tohoto měsíce a žádat o odklad nebude, ačkoli neřízený odchod mu zakazuje zákon schválený Dolní sněmovnou.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnsona čeká zběsilých 24 hodin. Projde brexitová dohoda? Tisk má vážné…

18.10.2019 10:21 Britská média dnes na titulních stránkách ohlašují uzavření nové brexitové dohody, kterou ve…

Česká média pod tlakem? Novinářská federace tepe Babiše, ten se ohradil

18.10.2019 10:09 Česká média jsou pod tlakem veřejnosti a politiků, část mediálního trhu navíc stále nepřímo ovládá…

Švédsko otevře kauzu Wallenberga, po zatčení sovětskými vojáky záhadně…

18.10.2019 09:37 Švédské úřady se rozhodly znovu otevřít případ Raoula Wallenberga, který během druhé světové války…

Vyhlásí Katalánsko nové referendum za nezávislost?

18.10.2019 08:57 Současný předseda katalánské vlády – Quim Torra, v průběhu včerejšího dne vyzval k zastavení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama