Konzervativci jsou stále ve vedení, ukazuje nejnovější průzkum

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky byly odhaleny v průběhu včerejšího dne, je vládnoucí Konzervativní strana Borise Johnsona stále ve vedení. Opoziční labouristé zaostávají o 15 procentních bodů.

Boris Johnson
doporučujeme

Průzkum veřejného mínění přichází v době, kdy je možné, že se na britských ostrovech budou konat předčasné všeobecné volby. Důvodem jejich vypsání by bylo především prolomení brexitového patu, situace, která Spojené království svírá už od letošního března, kdy měla země původně vystoupit z Evropské unie. Brexit byl však odložen na konec října. Ani toto časové prodloužení článku 50 Lisabonské smlouvy se nezdá být dostatečně dlouhé pro to, aby se britská a unijní strana dohodly na potřebných podmínkách pro britský odchod z evropského bloku.

Průzkum ukázal, že by dle aktuálního rozpoložení ve společnosti aktuálně vládnoucí konzervativci získali okolo 37 procent hlasů, zatímco labouristům by připadlo pouhých 22 procent. Výsledek se může zdát až překvapivý, především z důvodu kritiky premiéra Johnsona a jeho snahám o suspendování britského parlamentu za účelem protlačení tzv. odchodu Británie z EU bez dohody. K případu by se měl v nadcházejícím týdnu vyjádřit britský nejvyšší správní soud.

Johnson si za odchodem Spojeného království z EU k 31. říjnu stále stojí a ani zákon, který v minulém týdnu schválil britský parlament, na jehož základě by měl Johnson požádat lídry EU o více času na dosažení „rozvodové dohody“, se pro něj nezdá být svazujícím. Johnson prohlásil, že by byl „raději mrtvý v příkopu“, než aby žádal unijní představitele o další odložení brexitu.

Opoziční strany, v čele s labouristy Jeremyho Corbyna, však premiéra žádají o odsunutí brexitu a vypsání všeobecných voleb, které by ukázaly, co země v otázce brexitu opravdu žádá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polská vláda se chystá zničit zbytky demokracie v zemi, zní z Washingtonu

28.10.2020 00:01 NÁZOR - Polsko a Maďarsko bojují s Evropskou unií kvůli porušování principů právního státu, ale do…

V kanálu La Manche se utopili čtyři uprchlíci, včetně dvou dětí

27.10.2020 20:04 Při pokusu o přeplutí kanálu La Manche z Francie do Británie se utopili čtyři migranti, včetně dvou…

Druhá vlna se v Itálii rozjela naplno. Za den dvě desítky tisíc nakažených

27.10.2020 18:33 Italské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 21.994 nově potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV…

V Paříži po hrozbě bombou evakuovali okolí Vítězného oblouku

27.10.2020 18:20 V Paříži po hrozbě bombovým útokem evakuovali okolí Vítězného oblouku, včetně přilehlé stanice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama