Koronavirus si vyžádal 11 000 mrtvých. Většinu v Evropě

Celosvětová pandemie způsobená koronavirem dnes přinesla další smutné milníky a stále více přetváří životy lidí po celém světě. Itálie, aktuálně nejhůře zasažená země, dnes oznámila úmrtí rekordních 627 lidí za 24 hodin.

Napříč zasaženými zeměmi od přelomu roku zemřelo více než 11.000 nakažených a v posledních hodinách boj proti infekci dál stupňovaly úřady nejen v Itálii, ale i v Německu, Rakousku, Španělsku, Británii, Spojených státech či v Indii. Překotný vývoj pokračuje také v ekonomické rovině, podle desítek expertů oslovených agenturou Reuters už se světové hospodářství vlivem pandemie dostalo do recese.

Globálně se dnes počet lidí, u nichž nákazu novým koronavirem prokázaly testy, rychle přiblížil k 270.000. Více než 90.000 lidí se už z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podle oficiálních statistik zotavilo. Naopak počet smrtelných případů překonal 11.000, přičemž v evropských zemích už je na 6000 mrtvých.

Pozitivní testy v těchto dnech přibývají nejrychleji od začátku šíření nového viru; nejvážnější je situace v Itálii, Španělsku, ve Spojených státech, ve Francii a v Německu.

V Itálii za uplynulý den zemřelo 627 lidí nakažených koronavirem, což je dosud největší nárůst. Celkový počet obětí stoupl na 4032, případů nákazy úřady registrují 47.021. Oproti čtvrteční bilanci se tak počet infikovaných zvýšil téměř o 6000. Itálie zakázala sportování venku či vstup do parků; na severu země na dodržování karantény začali dohlížet i vojáci.

V druhé nejhůře zasažené evropské zemi Španělsku zemřelo už 1002 pacientů s nákazou novým koronavirem, infekce se od února potvrdila u 19.980 lidí.

Naopak čínská provincie Chu-pej, kde byl koronavirus SARS-CoV-2 poprvé zaznamenán, dnes druhý den po sobě neoznámila žádný nový případ infekce. V pevninské Číně se podle vlády za čtvrtek nákaza prokázala u 39 lidí, všechny nové případy ale souvisejí s pobytem v zahraničí. Celá Chu-pej s desítkami milionů obyvatel nicméně zůstává v přísné karanténě, která platí už od sklonku ledna.

V Evropě se podobná opatření začala zavádět tento měsíc a postupně se rozšiřují do dalších zemí, případně se prodlužuje jejich platnost. Například v Bavorsku bude od soboty výrazně omezena možnost vycházet na ulici, nejméně na dva týdny také v této německé spolkové zemi zůstanou zavřené restaurace. Německo už hlásí přes 18.000 nakažených a přes 50 mrtvých. Rakousko s 2388 pozitivně testovanými osobami a 15 oběťmi zase oznámilo, že současná omezení a mimořádný režim na hranicích budou platit nejméně do 13. dubna.

Už i v Británii dnes na delší dobu pro většinu žáků skončila školní výuka. Od půlnoci zastaví provoz také restaurace, bary a kavárny, oznámil premiér Boris Johnson. Nemocí COVID-19 se ve Spojeném království zatím nakazilo přes 3000 lidí, 167 osob zemřelo.

Ve Francii už registrují 12.612 lidí nakažených koronavirem, za poslední den jich tak přibylo přes 1600, počet mrtvých stoupl o 80 na 452. Úřady nově uzavřely některá veřejná místa včetně pařížského nábřeží Seiny či Martových polí u Eiffelovy věže.

Slovensko dnes potvrdilo 14 nových případů, a má tedy dohromady 137 potvrzených infikovaných. Další sousední země, Polsko, dnes oznámilo šestou oběť nemoci COVID-19 a celkový počet potvrzených případů přesáhl 400. Prvního mrtvého hlásí Srbsko.

Výrazný nárůst počtu pacientů s koronavirem ve čtvrtek zaznamenaly také Spojené státy, kde evidují přes 14.000 nakažených a 205 mrtvých. Nejpřísnější opatření v této souvislosti přijal nejlidnatější americký stát - Kalifornie, kde ode dneška platí na celém území podobný režim jako například v Česku. Prezident Donald Trump kvůli zdravotní hrozbě zrušil summit G7, který měl v červnu hostit.

Šíření SARS-Cov-2 už se dotklo nejméně 178 zemí světa a přináší takřka nedozírné hospodářské dopady. Podle 31 ze 41 ekonomů, které tento týden oslovil Reuters, už je vlivem probíhající pandemie světová ekonomika v recesi. Zároveň však dnes výrazně rostly ceny ropy a po příznivém čtvrtečním vývoji také dál posilovaly akcie na západoevropských trzích.

Související

Více souvisejících

Čína evropa Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy