Le Monde: Ohledně původu koronaviru je stále řada nejasností

Ohledně původu koronaviru a začátku epidemie stále panuje mnoho nejasností, napsal dnes francouzský deník Le Monde. List upozorňuje, že není jasné, kdy a za jakých podmínek byl koronavirus přenesen ze zvířete na člověka. Začátek epidemie má nyní zrekonstruovat vědecká mise Světové zdravotnické organizace (WHO), která se chystá do Číny přicestovat v lednu.

Čína, Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

"Virus, který se dnes vyskytuje na všech kontinentech, pochází z kmene, který se objevil v Asii, a to velice pravděpodobně v okolí Wu-chanu, nepochybně v listopadu 2019," uvedla badatelka Virginie Courtierová z francouzského Státního ústředí vědeckého výzkumu (CNRS).

Vědci však pochybují, že se přenos ze zvířete na člověka stal ve wuchanské tržnici s mořskými plody a zvířaty. To tvrdily první zprávy z výzkumu, který vedl čínský vědec a ředitel čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí George Kao. Kao a jeho tým došli ke svým závěrům na základě analýzy zhruba 400 nakažených, u kterých se koronavirus projevil v lednu. Zjistili, že polovina z nich byla na dané tržnici.

"Dnes ale ve svých veřejných vystoupeních George Kao zmenšuje roli tržnice," uvádí deník Le Monde. Tržnice podle vědců není místo původu koronaviru ale spíše místem, kde se nákaza výrazně rozšířila. Tomu napovídá i zjištění, že většina osob, jež se koronavirem nakazila již v prosinci loňského roku, se naopak na tržnici nepohybovala.

Zůstává také nejasné, od jakého zvířete se člověk mohl nakazit. Vědci objevili podobné viry u netopýrů, předpokládají ale, že přenos se stal z jiného druhu zvířete, které žije v bližším kontaktu s člověkem. Právě bližší kontakt usnadňuje mezidruhový přenos. "Dosud ale nebylo prokázáno žádné výrazné šíření koronaviru mezi divokými či chovanými zvířaty - jedinou výjimkou jsou zvířata, která se nakazila od člověka, jako v případě chovů norků v Evropě," dodává list.

Drtivá většina vědců je přesvědčena, že koronavirus nepochází z laboratoře. Již v únoru 27 významných vědců vydalo v časopisu Lancet článek, ve kterém úvahy o laboratorním původu viru označili za spiklenecké teorie. Francouzský list ale poukazuje, že hlavní autor textu britský zoolog Peter Daszak neuvedl, že spolupracuje s výzkumným střediskem ve Wu-chanu.

Různé aspekty původu koronaviru by měla objasnit vědecká mise WHO. Ta však bude čelit různým omezením. Vědci povedou průzkum především na základě údajů, které sesbíraly čínské instituce. Po více než roce od prvního výskytu koronaviru navíc hrozí, že mnoho informací již bylo ztraceno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama