Leyenová hájí rychlost očkování v EU, odsoudila postup rychlejší Británie

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde hájila jako "správnou" unijní očkovací strategii, která kvůli pomalému tempu čelí rostoucí kritice. Šéfka Komise také nepřímo odsoudila postup rychlejší Británie, napsala dnes agentura AFP.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock dnes podle agentury Reuters oznámil, že Británie jedná s farmaceutickými společnostmi, aby si zajistila přední místo v pomyslné frontě na očkovací preparáty účinné proti nově zaznamenaným variantám koronaviru.

"Některé země začaly očkovat chvíli před Evropou (Evropskou unií), to je pravda. Ale uchýlily se k tomu, že schvalovacími procedurami pro nouzové nasazení vakcíny prošly za 24 hodin. Komise a členské státy se shodly, že nebudou dělat kompromisy, pokud jde o požadavek účinnosti a bezpečnosti kladený na schválení vakcín," prohlásila von der Leynová v reakci na otázku, v níž Le Monde vyzdvihl rychlost očkování v Británii. "Evropa začala později, ale bylo to správné rozhodnutí," zdůraznila šéfka Komise.

Britský ministr zdravotnictví Hancock dnes v projevu v parlamentu ujistil, že bude-li to potřeba, Spojené království zajistí rychlé dodávky očkovacích preparátů účinných proti nově odhaleným variantám koronaviru. "Stejně jako minule, kdy jsme zareagovali brzy a udělali rizikový nákup, i nyní vedeme ty stejné rozhovory s farmaceutickými společnostmi, abychom zajistili, že budeme mít čelné postavení," citovala ministra agentura Reuters.

Farmaceutická společnost AstraZeneca, která se ocitla pod palbou unijních představitelů kvůli zpožděním v dodávkách vakcín, nakonec v prvním čtvrtletí letošního roku dodá do Evropské unie na 40 milionů dávek. Původně se ale zavázala k poskytnutí 80 milionů dávek. Avizované zpoždění přiživilo dohady o dodávkách tohoto preparátu do Spojeného království na úkor smluvních závazků s Bruselem. "Aby bylo jasno, ty vakcíny chceme. AstraZeneca nás upozornila na zpoždění na poslední chvíli, aniž by uvedla přesvědčivé důvody. Nyní je třeba transparentnost," upozornila von der Leyenová v rozhovoru.

Očkovací látku od AstraZeneky schválila EU v pátek. Státy unie v současnosti používají preparát od firmy Moderna a vakcínu od společností Pfizer a BioNTech. Podle webu, který monitoruje očkování v EU, se zatím v členských zemích nechalo dohromady očkovat jen asi 8,3 milionu lidí. V Británii přitom podle dat k pondělí dostalo první dávku vakcíny již přes 9,2 milionu lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Brusel chce mít zastávky MHD pojmenované po ženách

08.03.2021 20:15 Bruselský dopravní podnik na dnešní Mezinárodní den žen přejmenoval deset stanic metra po slavných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama