Lisabonská smlouva platí už 10 let. Zásadně změnila EU, Klaus dělal obstrukce

Lisabonská smlouva o reformě Evropské unie, která vstoupila v platnost před deseti lety, 1. prosince 2009, je vlastně jednou z revizí takzvané maastrichtské smlouvy, platné od listopadu 1993, která mimo jiné zavedla termín Evropská unie. Až lisabonská smlouva ovšem dala EU právní subjektivitu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská Unie
doporučujeme

Na základě této smlouvy získala EU svého prvního prezidenta (Herman Van Rompuy) a prvního ministra zahraničí (Catherine Ashtonová).

Před lisabonskou smlouvou bylo unijní právo vlastně legislativou Evropského společenství (ES; do roku 1993 EHS), Evropského společenství pro atomovou energii (EURATOM) a Evropského sdružení uhlí a oceli (ESUO; do července 2002, kdy ESUO zaniklo).

Schvalování lisabonské smlouvy, podepsané v prosinci 2007 v portugalské metropoli, trvalo téměř dva roky, jako poslední ji 3. listopadu 2009 ratifikovala ČR. V ten den nejprve Ústavní soud rozhodl, že smlouva je v souladu s českou ústavou a poté dokument podepsal prezident Václav Klaus. Ten předtím smlouvu odmítal v obavě z prolomení Benešových dekretů, od unijního summitu ale získal příslib české výjimky z listiny základní práv.

Nová smlouva byla ale potřebná i kvůli chystanému rozšiřování a lepšímu fungování unie. Přijímání dokumentu ovšem provázely komplikace. V červnu 2008 smlouvu například odmítli v referendu Irové, kteří ji schválili až napodruhé v říjnu 2009 poté, co jim Evropská unie přiznala další záruky, mimo jiné komisaře pro každou zemi EU. Průtahy přinesl i český postoj.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Kuciaka: Doznání Marčeka mění situaci, proces se zřejmě rozdělí

22.01.2020 13:05 Aktualizováno Slovenský soud v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky patrně rozdělí proces na dvě…

Itálie na prahu další politické krize? S vládou to vypadá zle, krajní…

22.01.2020 12:23 Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes pravděpodobně oznámí rezignaci na funkci šéfa vládní…

Řecko bude mít poprvé prezidentku. Sakellaropulosová získala drtivou…

22.01.2020 11:56 Řecký parlament dnes zvolil novou prezidentkou země soudkyni Katerinu Sakellaropulosovou (63).…

Stávka ve Francii je stále radikálnější. Největší hydroelektrárna…

22.01.2020 11:06 Stávkující zaměstnanci v úterý dočasně přerušili provoz největší francouzské hydroelektrárny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama