Malta a Libye budou spolupracovat v boji proti nelegální migraci

Malta a Libye otevřou v červenci ve svých metropolích koordinační střediska, jejichž úkolem bude bránit nelegální migraci ve Středozemním moři. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na maltské oficiální zdroje.

uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Práci center bude financovat Malta, která si dlouhodobě stěžuje, že v rámci Evropské unie na ní leží nepřiměřená zátěž spojená s uprchlíky.

zdroj: YouTube

Na zřízení středisek se dohodla libyjská vláda národní jednoty vedená premiérem Fáizem Sarrádžem a maltská vláda. Podle protokolu budou na každém pracovišti tři zaměstnanci.

Malta nyní odmítá přijímat další lodě s uprchlíky, kteří byli zachráněni na moři. Nyní je jich 425 na hranici maltských vod na čtyřech lodích najatých maltskými úřady. Valletta požaduje, aby si je rozebraly jiné evropské země, a ve středu se pro to vyslovila také Evropská komise.

Maltský ministr zahraničí Evarist Bartolo v parlamentu ve středu řekl, že "je povinností EU dospět s Libyí k všeobecné dohodě, která omezí nelegální imigraci". "Množství uprchlíků přijíždějících na Maltu je ve srovnání s ostatními evropskými státy nepřiměřené," dodal. Od roku 2005 podle něj bylo do jiných zemí umístěno jenom osm procent z běženců, kteří dorazili na ostrov.

Malta chce Evropské komisi navrhnout navýšení finanční pomoci Sarrádžově vládě. Má to umožnit lépe zajistit jižní libyjskou hranici a odhalovat sítě převaděčů. Valletta také navrhuje financovat nové "námořní prostředky", které umožní bránit práci převaděčů.

Své přístavy pro uprchlíky stejně jako Malta uzavřela také Itálie. Obě země to zdůvodnily nutností bránit šíření koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Conteho italská vláda chce v rámci obnovy ekonomiky omezit byrokracii

07.07.2020 19:14 Italská vláda dnes schválila soubor opatření, který má zjednodušit byrokracii. Ta je dlouho…

Růst počtu nakažených je ve Švédsku nejnižší od května

07.07.2020 18:31 Denní přírůstek počtu nakažených infekčním onemocněním covid-19 ve Švédsku klesl na nejnižší úroveň…

Šéf slovenské sněmovny Kollár přečkal hlasování o odvolání, jež navrhl

07.07.2020 18:04 Aktualizováno Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár dnes přečkal hlasování poslanců o svém odvolání, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy