Máme jen jednu planetu! V Evropě protestovaly za lepší klima statisíce lidí

V evropských městech dnes vyšly do ulic statisíce mladých lidí v rámci demonstrací za lepší ochranu klimatu. V centru Říma protestovalo 200.000 lidí, dalších 150.000 demonstrantů hlásil Milán a celkem podle pořadatelů ve 160 italských městech žádalo politiky o rozhodnější postup proti oteplování planety přes milion mladých.

Dnešní demonstrace jsou vyvrcholením protestního Týdne pro klima, který začal minulý pátek, kdy do ulic po celém světě rovněž vyšly statisíce lidí. Pravidelné páteční protesty Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) iniciovala před rokem švédská aktivistka Greta Thunbergová, která se dnes zapojí do demonstrace v kanadském Montrealu.

Také v Gretině vlasti vyšli lidé do ulic větších měst, jako jsou Stockholm, Uppsala nebo Malmö. Dohromady byly různé akce a manifestace plánovány na více než 100 místech. Ve švédské metropoli Stockholmu se podle organizátorů demonstrace účastnilo až 40.000 lidí.

Stockholm! #FridaysForFuture #ClimateStrike https://t.co/1LelonngWE

— Greta Thunberg (@GretaThunberg) September 27, 2019

V Římě dnes demonstrantům přálo slunečné počasí a centrem pochodovalo na 200.000 lidí, kteří nesli například transparenty s nápisy "Máme jen jednu planetu" nebo "My jsme změna". V Miláně se podle deníku La Repubblica na demonstraci se školáky často vypravili i jejich rodiče či prarodiče.

Buongiorno Roma, you look beautiful today! ?? #GlobalClimateStrike #ClimateStrike #FridaysForFuture pic.twitter.com/oQtshYEYH4

— FYEG #ClimateStrike (@FYEG) September 27, 2019

"V Římě bylo 200.000 lidí, to byla největší akce, následoval Milán se 150.000. V Neapoli bylo 80.000 lidí, 50.000 ve Florencii, 20.000 v Turíně a Bologni a 10.000 v Palermu a Bari," řekl médiím italský zástupce hnutí Fridays for Future Gianfranco Mascia.

V Neapoli nesli účastníci mimo jiné slogan "Chceme horkou pizzu, ne horkou planetu", v Janově "Bez budoucnosti nemá cenu studovat".

Na vysoké účasti má zřejmě svůj podíl i ministr školství Lorenzo Fioramonti. Ten tento týden oznámil, že školám předal instrukci, aby případnou páteční absenci žáků kvůli účasti na demonstracích považovaly za omluvenou.

"Dnes to bude největší klimatická stávka v dějinách Rakouska," prohlásila už dopředu Veronika Winterová z rakouské buňky hnutí Fridays for Future. Policie jí později dala za pravdu, když odhadla, že ve Vídni demonstrovalo asi 30.000 lidí, v Innsbrucku kolem 18.000 a další tisíce mladých se podílely na akcích ve Štýrském Hradci, Bregenzi či Linci. Například jenom v posledně jmenované hornorakouské metropoli přišlo kolem 9000 lidí.

V německých městech byla dnes účast na klimatické stávce podle agentury DPA výrazně nižší než před týdnem. V Hamburku vzdorovalo deštivému počasí podle policie 3200 účastníků, v Mnichově se manifestačního průvodu centrem města zúčastnilo na 2000 lidí. Podobné akce dnes byly ohlášeny v nejméně 65 německých městech.

Při teplotách kolem 27 stupňů dnes zažil největší klimatickou demonstraci od počátku hnutí španělský ostrov Mallorca. Podle policejních odhadů se průvodu v Palmě de Mallorca zúčastnilo nejméně 5000 lidí, kteří nesli transparenty s nápisy jako "Svět umírá" nebo "Bojujeme za svou budoucnost".

Mládež na Mallorce nezůstala sama. Socialistický starosta Palmy José Hila prostřednictvím twitteru vyzval občany a firmy, aby se zapojily do boje proti změně klimatu, jehož důsledky jsou podle něj "každým dnem zřetelnější". "Naše město ležící přímo na pobřeží nepochybně pocítí strašné důsledky, pokud hladina moře stoupne," varoval Hila.

Dnešní demonstrace začaly na Novém Zélandu, kde mladí lidé vyšli k parlamentu ve Wellingtonu. Obavu z globálního oteplování vyjádřili školáci také třeba v indickém městě Dharmsála, informovala agentura AP.

Související

Ministerstvo životního prostředí

Ekologičtí aktivisté budou před MŽP protestovat 10 dní, žádají rychlý konec uhlí

Ekologičtí aktivisté dnes zahájili desetidenní protest před ministerstvem životního prostředí v pražských Vršovicích. Cílem akce je přimět členy takzvané uhelné komise, aby doporučili co nejbližší termín konce využívání uhlí. Podle aktivistů by komise o finálním termínu měla rozhodnout 26. listopadu, tedy za deset dnů. Kabinet by pak měl rozhodnout do konce roku.

Více souvisejících

FridaysForFuture Itálie Rakousko Greta Thunbergová (aktivistka) Švédsko Demonstrace

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy