Slova německé kancléřky Angely Merkelové o možném obnovení hraničních kontrol v případě, že okolní státy nebudou spolupracovat v boji proti pandemii nemoci covid-19, hodnotí německý deník Die Welt jako varování sousedům.
Merkelová na tiskové konferenci v úterý pozdě večer ostrahu hranic nevyloučila, zároveň ale řekla, že takové řešení si nepřeje. Jmenovala přitom Českou republiku jako příklad země s velmi vysokým počtem případů infekce na 100.000 obyvatel za sedmidenní období.
"Máme velmi mnoho (zahraničních) pendlerů, na kterých jsme závislí, na kterých jsou závislé nemocnice a pečovatelské domovy v různých spolkových zemích... Z Německa zase hodně lidí jezdí pracovat do Lucemburska," řekla Merkelová s tím, že proto je nezbytné zajistit bezpečnost.
Z tohoto důvodu Německo podle Merkelové v epidemickém hodnocení zahraničních regionů vedle kategorie riziková oblast, což je oblast s více než 50 novými případy na 100.000 obyvatel za sedm dní, zavedlo ještě kategorii vysoce riziková oblast. To je taková, kde je výskyt zmutovaného koronaviru, nebo kde je více než 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Tento limit Česko výrazně překračuje, ale Německo ho nadále hodnotí jen jako rizikové.
"Jednou ze zemí s velmi vysokou incidencí (počtem nově nemocných za určité období) je například Česká republika. Proto je důležité spolupracovat. Musí se testovat. Lidé k nám nemohou jednoduše přijet pracovat," řekla. "Musíme spolu mluvit o tom, kdo, kde a jak bude testovat. Ale testy potřebujeme," poznamenala.
"Pokud se země vydají zcela jinou cestou, což v tuto chvíli nevidím, ale může se tak stát, pak je nutné být připraven a říct, že opět zavádíme hraniční kontroly," řekla Merkelová. "To ale nechceme. Chceme se partnersky s našimi sousedy dohodnout, přihlížet ale nemůžeme," dodala.
Agentura DPA napsala, že kancléřka svým prohlášením možnost znovuzavedení kontrol na hranicích nevyloučila. Podle Die Welt jsou slova Merkelové pohrůžkou sousedům, aby i oni zavedli podobně přísná karanténní opatření, jako nyní platí v Německu. Vyjádření Merkelové k možným hraničním kontrolám si povšiml i saský deník Sächsische Zeitung, který se tématu pendlerů v posledních týdnech podrobně věnuje.
O epidemické situaci Merkelová jednala s šéfy vlád Lucemburska, Rakouska a Česka. S českým premiérem Andrejem Babišem se v úterý shodla na tom, že uzavření hranic pro pendlery by nebyl správný krok. Babiš jako řešení, než bude populace proočkována, navrhnul testování pendlerů dvakrát týdně. Jeden rozbor by zajišťovalo Česko, druhý Německo. Nyní Sasko i Bavorsko vyžadují od přeshraničních pracovníků jeden test týdně.
Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka řekl ČTK, že kompromis navržený Babišem se na německé straně setkal se všeobecným pochopením. Díky tomu je možné očekávat, že Německo výjimky pro pendlery zachová i tehdy, pokud zařadí Česko na seznam vysoce rizikových oblastí. To by se mohlo stát ve čtvrtek.
Pro příjezd do Německa z vysoce rizikových oblastí je nezbytné mít u sebe negativní koronavirový test při překračování hranic, již nestačí nechat si ho vyhotovit po příjezdu. Nadále platí povinnost automatické karantény nehledě na vstupní test, izolaci je však možné ukončit po pěti dnech druhým testem, pokud bude negativní.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák