Merkelová podle Die Welt pohrozila sousedům hraničními kontrolami

Slova německé kancléřky Angely Merkelové o možném obnovení hraničních kontrol v případě, že okolní státy nebudou spolupracovat v boji proti pandemii nemoci covid-19, hodnotí německý deník Die Welt jako varování sousedům.

Merkelová na tiskové konferenci v úterý pozdě večer ostrahu hranic nevyloučila, zároveň ale řekla, že takové řešení si nepřeje. Jmenovala přitom Českou republiku jako příklad země s velmi vysokým počtem případů infekce na 100.000 obyvatel za sedmidenní období.

"Máme velmi mnoho (zahraničních) pendlerů, na kterých jsme závislí, na kterých jsou závislé nemocnice a pečovatelské domovy v různých spolkových zemích... Z Německa zase hodně lidí jezdí pracovat do Lucemburska," řekla Merkelová s tím, že proto je nezbytné zajistit bezpečnost.

Z tohoto důvodu Německo podle Merkelové v epidemickém hodnocení zahraničních regionů vedle kategorie riziková oblast, což je oblast s více než 50 novými případy na 100.000 obyvatel za sedm dní, zavedlo ještě kategorii vysoce riziková oblast. To je taková, kde je výskyt zmutovaného koronaviru, nebo kde je více než 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Tento limit Česko výrazně překračuje, ale Německo ho nadále hodnotí jen jako rizikové.

"Jednou ze zemí s velmi vysokou incidencí (počtem nově nemocných za určité období) je například Česká republika. Proto je důležité spolupracovat. Musí se testovat. Lidé k nám nemohou jednoduše přijet pracovat," řekla. "Musíme spolu mluvit o tom, kdo, kde a jak bude testovat. Ale testy potřebujeme," poznamenala.

"Pokud se země vydají zcela jinou cestou, což v tuto chvíli nevidím, ale může se tak stát, pak je nutné být připraven a říct, že opět zavádíme hraniční kontroly," řekla Merkelová. "To ale nechceme. Chceme se partnersky s našimi sousedy dohodnout, přihlížet ale nemůžeme," dodala.

Agentura DPA napsala, že kancléřka svým prohlášením možnost znovuzavedení kontrol na hranicích nevyloučila. Podle Die Welt jsou slova Merkelové pohrůžkou sousedům, aby i oni zavedli podobně přísná karanténní opatření, jako nyní platí v Německu. Vyjádření Merkelové k možným hraničním kontrolám si povšiml i saský deník Sächsische Zeitung, který se tématu pendlerů v posledních týdnech podrobně věnuje.

O epidemické situaci Merkelová jednala s šéfy vlád Lucemburska, Rakouska a Česka. S českým premiérem Andrejem Babišem se v úterý shodla na tom, že uzavření hranic pro pendlery by nebyl správný krok. Babiš jako řešení, než bude populace proočkována, navrhnul testování pendlerů dvakrát týdně. Jeden rozbor by zajišťovalo Česko, druhý Německo. Nyní Sasko i Bavorsko vyžadují od přeshraničních pracovníků jeden test týdně.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka řekl ČTK, že kompromis navržený Babišem se na německé straně setkal se všeobecným pochopením. Díky tomu je možné očekávat, že Německo výjimky pro pendlery zachová i tehdy, pokud zařadí Česko na seznam vysoce rizikových oblastí. To by se mohlo stát ve čtvrtek.

Pro příjezd do Německa z vysoce rizikových oblastí je nezbytné mít u sebe negativní koronavirový test při překračování hranic, již nestačí nechat si ho vyhotovit po příjezdu. Nadále platí povinnost automatické karantény nehledě na vstupní test, izolaci je však možné ukončit po pěti dnech druhým testem, pokud bude negativní.

Související

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy