Michel si od lídrů členských zemí vyslechl výtky k rozdělování vakcín

Šéfové vlád Rakouska, Česka a čtveřice dalších zemí dali při úterním jednání s předsedou Evropské rady najevo nespokojenost s rozdělováním vakcín proti koronaviru mezi státy Evropské unie. Novinářům to dnes sdělil vysoce postavený unijní činitel, podle něhož se dnes věcí zabývají velvyslanci členských zemí.

Charles Michel (vpravo) na summitu EU
doporučujeme

Distribučním klíčem, který jako první začal kritizovat rakouský kancléř Sebastian Kurz, se bude příští čtvrtek zabývat bruselský summit EU.

"Lídři dali předsedovi (Michelovi) najevo své obavy ohledně možných rozdílů v distribuci vakcín mezi členské státy v návaznosti na fakt, že jedna společnost nedodržuje své závazky," komentoval zmíněný představitel průběh úterní večerní videokonference. Narážel tím na opakované snižování dodávek vakcíny přislíbených firmou AstraZeneca, která za první čtvrtletí EU doručí necelou třetinu z původně plánovaných téměř sto milionů dávek.

Kurz spolu s premiéry Česka, Bulharska, Chorvatska, Lotyšska a Slovinska vyzývá k přehodnocení distribučního principu tak, aby všechny země dostávaly vakcíny podle počtu svých obyvatel, což se v současnosti neděje.

Podle Evropské komise, která společné nákupy očkovacích látek organizuje, je poměrné rozdělení nejspravedlivější. Samotné členské státy se od něj odchýlily tím, že některé z nich neměly zájem o celý svůj příděl vakcín konkrétních výrobců, které se pak přerozdělily mezi ostatní. Ke změně poměrů přispěl i fakt, že mezi sebou země začaly přidělené vakcíny sdílet podle urgentnosti epidemické situace v jednotlivých státech, z čehož v březnu profitovalo Rakousko či Česko.

Možné změny v distribuci dnes projednávají velvyslanci členských zemí, konečné slovo budou mít příští čtvrtek unijní lídři.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama