Migranti v Maďarsku mají v novém středisku volnější režim

Bledý, ale nadšený se jemenský student Visám Hadramí po měsících zadržování v "tranzitní zóně" u maďarsko-srbských hranic vydal na svou první procházku, napsala agentura Reuters z nového střediska pro migranty ve vsi Vámosszabadi na severozápadě Maďarska, u hranic se Slovenskem.

Diskuze zablokovaná

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"Je to první den po devíti měsících, kdy jdu po ulici," řekl Visám Hadramí. "Mohl bych uběhnout kilometry. Je tak dobré cítit se svobodně!" dodal.

Shluk bílých budov, nedávno opravených za peníze z Evropské unie a Švýcarska, a chumel běženců, kteří vyrazili s dětmi na slunce, sledovalo jen pár neozbrojených soukromých hlídačů.

Nově otevřené středisko má daleko k takzvaným tranzitním zónám, střežených vojáky s kulomety a psy, kde maďarská vláda zadržovala uchazeče o azyl po dobu, než maďarské úřady posoudily jejich žádosti.

"Bylo to hrozné místo a prostředí," zavzpomínal Hadramí. "V podstatě jsme žili ve špíně. Bylo to jako ve vězení," řekl.

Vláda premiéra Viktora Orbána během vrcholící migrační krize v roce 2015 uzavřela jižní hranici Maďarska a zablokovala cestu statisícům migrantů, pokoušejícím se dostat do západní Evropy. Někteří z běženců, kteří ze Srbska překročili hranice, byli zadrženi v přísně střežených tranzitních zónách, kde byli ubytováni v kontejnerech za ostnatým drátem.

Tyto zóny muselo Maďarsko uzavřít poté, co Soudní dvůr Evropské unie tento měsíc shledal, že slouží k zadržování bez zákonného důvodů, a rozhodl, že tato praxe musí skončit.

Hadramí a přibližně tři stovky dalších migrantů, kteří byli v zónách zadržováni, byli převezeni do zařízení, které vláda označuje za přijímací střediska pro migranty. Mají zde přístup k internetu, mohou odejít na několik hodin denně, ale musí se každý den hlásit. Areál je ohrazen běžným drátěným plotem.

Avšak Maďarsko prohlásilo, že od nynějška bude přijímat žádosti o azyl pouze na svých konzulárních úřadech. Podle aktivistů by tím porušilo unijní právní normy. "Úplné vyloučení možnosti podat žádost o azyl na hranicích nebo uvnitř země by šlo velice nad rámec práva EU," prohlásila Márta Pardaviová z maďarského Helsinského výboru, který zastupuje žadatele o azyl u soudu.

Loading...
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecké nemocnici pomohli v koronavirové krizi medici

25.05.2020 09:03 Před více než stoletím byla nemocnice Sotiria v Aténách postavena jako veřejné sanatorium pro…

Celý svět dnes ruší některá opatření

25.05.2020 08:42 Obyvatelé řady evropských zemí se dnes dočkají další vlny uvolňování koronavirových opatření. Velká…

Španělsko má 70 dalších úmrtí s covidem-19

24.05.2020 20:25 Španělsko dnes v souvislosti s covidem-19 oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm…

Francouzi si konečně mohli užívat pláž u Středozemního moře

24.05.2020 18:25 Vděčné francouzské rodiny dnes zaplnily pláž u letoviska La Grande Motte na pobřeží Středozemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy