MONITOR: Merkelová odchází. Renomovaný deník zhodnotil její odkaz

Spolu s tím, jak se Angela Merkelová připravuje na odchod z úřadu německé kancléřky po 16 letech, který má přijít po volbách, jež v Německu proběhnou příští víkend, se do popředí dostává fotografie skvě shrnující její roli coby opory liberálních hodnot v turbulentních časech. S tímto hodnocením končící političky přichází editorial renomovaného britského deníku The Guardian.

Složitější a nejasný odkaz

Jedna z nejvíce ikonických politických fotografií poslední doby byla pořízena na summitu G7 v Kanadě v roce 2018, konstatuje liberální server. Nastiňuje, že na snímku se zamračená Merkelová opřená rukama o stůl naklání k tehdejšímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, který sedí se zkříženýma rukama a odmítá se podívat do očí kancléřce, vedle níž stojí francouzský prezident Emmanuel Macron a tehdejší japonský premiér Šinzó Abe.

„Během opětovného nástupu nacionalismu a hluboké politické polarizace celého Západu byla nejdéle sloužící a nejvlivnější evropská politička 21. století životně důležitou nositelkou standardní konsensuální, na pravidlech založené politiky na světové scéně,“ píše The Guardian. Deklaruje, že politické ctnosti, které Merkelová během své dlouhé vlády ztělesňovala – trpělivost, tolerance, absence křiklavosti a averze k teatrálnosti –, se velmi osvědčily ve všudypřítomných „kulturních válkách“.

Známé rozhodnutí Merkelové nechat v roce 2015 německé hranice otevřené pro syrské uprchlíky demonstrovalo velkorysého ducha a soucit, který by měl být normou všech západních demokracií, naznačuje britský deník. Přiznává však, že pokud odhlédneme od zvratů v posledních letech, celkový odkaz první německé kancléřky je složitější a nejasnější.

Na domácí scéně se merkelismus stal synonymem pro všeobecnou a manažerskou středovou politiku, vyzdvihuje renomovaný server. Poukazuje, že globální finanční krize oslabila neoliberální ekonomický instinkt Merkelové, která po dvanáct ze šetnácti let v úřadu kancléřky vedla velkou koalici křesťanských a sociálních demokratů, CDU a SPD.

To podle prestižního serveru otupilo pokusy středolevých oponentů Merkelové prezentovat se jako jednoznačná alternativa a kancléřce umožnilo sklízet politické ovoce za úspěšná opatření jako zavedení minimální mzdy, které si ale jako podmínku pro vstup do vlády dala v roce 2013 SPD, nastiňuje editorial. Dodává, že politické přesvědčení Merkelové bylo sice těžké přesně zařadit, ale právě jistá rozporuplnost, pružnost a cílená mdlost se staly tajemstvím jejího úspěchu.

„Čtyři vítězné spolkové volby potvrdily efektivitu bytostně opatrného přístupu,“ pokračuje The Guardian. Podotýká, že  později tento styl nefungoval na chudším východě země, kde kvůli rostoucí deziluzi zaznamenali výrazné zisky pravicoví nacionalisté z Alternativy pro Německo.

Merkelová bude Západu chybět

Záměrně přízemní styl se vyplatil v mnoha krizích, kterým Merkelová čelila, byť v některých výzvách by mohla uplatnit větší představivost a strategické ambice, soudí britský server. Konstatuje, že na evropské scéně byla mimořádným přínosem kancléřčina schopnost nastolovat konsensus, především co se týká uplatňování fiskální solidarity mezi zeměmi EU během koronavirové pandemie.

Proti tomu přísná úsporná opatření vnucená jižním evropským státům během dluhové krize v eurozóně po roce 2010, na nichž Merkelová trvala se svým ministrem financí Wolfgangem Schäublem, byla podle liberálního deníku hluboce chybná a nedemokratická, navíc nedokázala vyřešit skutečné problémy plynoucí z ekonomického nastavení eurozóny.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Právě odpor proti úsporám pomohl nastartovat éru politických turbulencí a populistického vzdoru a do módy opět přinesl nacionalismus, nastiňuje editorial. Souhlasí také s aktuální kritikou Merkelové, která zní především z německé Strany zelených, za pomalý harmonogram pro ukončení závislosti země na uhlí a nedostatečné finance vyčleněné pro férový přechod k zelené ekonomice. 

Také ve vztahu k Číně, jejíž poptávka po německém zboží podporovala ekonomický model Merkelové, vedla kancléřka politiku „výnosné dohody“, která zdánlivě zaostala za měnící se geopolitickou realitou, přiznává The Guardian. I tak je podle něj statut Merkelové coby silné, šikovné a jisté moderní političky nezpochybnitelný.

„Žádný jiný politik 21. století se (Merkelové) nepřiblížil,“ píše prestižní server. Naznačuje, že již v dobách, kdy studovala kvantovou fyziku v někdejší NDR, aktivně četla o historii a po dobu, kterou strávila v úřadu – déle byl německým kancléřem jen Otto von Bismarck -, měla zřejmě šanci určovat ráz doby více, než ve skutečnosti učinila. Přesto její uklidňující, stabilní a konstruktivní přítomnost bude západní politická scéna velmi postrádat, obává se editorial.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Německo

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy