Na dodržování brexitové dohody bude dohlížet i Maroš Šefčovič

Na dodržování závazků vyplývajících z brexitové dohody, kterou uzavřela Británie s Evropskou unií, bude dohlížet zvláštní společný výbor. Za EU bude jeho spolupředsedou eurokomisař Maroš Šefčovič ze Slovenska, informovala dnes EK. Británie EU opustila 31. ledna. Nyní je v takzvaném přechodném období, kdy obě strany chtějí vyjednávat o budoucích vztazích. Jejich týmy se poprvé sejdou v pondělí.

Přidejte svůj názor

Maroš Šefčovič v Praze
doporučujeme

Společný výbor zástupců Británie i Evropské unie bude podle komise dohlížet na dodržování závazků "rozvodové" dohody, kterou loni v říjnu dojednal britský premiér Boris Johnson v Bruselu. Sejít by se výbor měl poprvé na konci března.

Místopředseda Evropské komise Šefčovič, který bude spolupředsedou výboru, bude muset dohlédnout mimo jiné na to, zda Britové připravují kontroly zboží, které bude po přechodném období proudit přes Severní Irsko do Irské republiky. Společný výbor by měl řešit také případné spory. Kdo bude jeho britským spolupředsedou, zatím není jasné.

Podle brexitové dohody Severní Irsko společně se zbytkem Spojeného království opustí po přechodném období jednotný trh EU, zároveň ale v Severním Irsku budou platit unijní regulace týkající se zboží. Na jejich dodržování budou dohlížet britské úřady, přičemž kontroly by se měly odehrávat v přístavech a letištích. Severní Irsko bude z právního hlediska součástí britského celního území. V praxi ale vznikne v Irském moři celní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

"Těším se na spolupráci s Marošem Šefčovičem, abychom zajistili, že brexitová dohoda dobře funguje a je správně aplikována," uvedl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier.

V úterý ministři 27 členských zemí EU zodpovědní za evropské záležitosti schválili mandát k vyjednávání o budoucích vztazích s Británií.

Týž den vlastní mandát schválila i britská vláda. Jednání o budoucích vztazích mezi EU a Británií, která by se měla týkat hlavně obchodu, ale například i bezpečnosti či dopravy, začnou v pondělí v Bruselu. Druhé kolo jednání se uskuteční ještě v březnu v Londýně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19: Španělsko oznámilo další stovky obětí, Francie se chystá na…

07.04.2020 13:50 Počet obětí koronaviru ve Španělsku stoupl za posledních 24 hodin o 743, což je zhruba o stovku…

Kam za zábavou? Němci kvůli covid-19 mění zvyky: Roste zájem o autokina

07.04.2020 10:35 V Německu se v posledních týdnech výrazně zvýšila návštěvnost autokin, která v době rychle se…

Prezidentské volby v Polsku se blíží. Sejm schválil korespondenční…

07.04.2020 10:04 Dolní komora polského parlamentu, Sejm, v noci na dnešek po dlouhém jednání schválila plán…

Německo má kolem 100 tisíc případů koronaviru, značně vzrostl počet mrtvých

07.04.2020 08:39 V Německu za minulých 24 hodin přibylo více než 3800 případů koronaviru a země jich nyní má 99.225.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy