Prozatímní afghánská vláda jmenovaná v úterý radikálním hnutím Tálibán podle Evropské unie není "inkluzivní" a neodráží etnickou a náboženskou různorodost afghánské populace. Výhrady k novému kabinetu, který je tvořen pouze muži včetně lídrů Tálibánu z 90. let, dnes odděleně vyjádřili i představitelé vlád Německa, Francie a Británie.
Z Číny a Japonska přišla méně kritická prohlášení, přičemž Peking označil nástup nové vlády za konec "anarchie". Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyzval Tálibán, aby neblokoval evakuační lety s Američany a ohroženými Afghánci.
Zástupci 20 zemí světa dnes měli na programu virtuální schůzku k vývoji v Afghánistánu, které se účastnil mimo i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Pákistán zase zorganizoval jednání ministrů zahraničí zemí sousedících s Afghánistánem, zatímco za Brusel se k věci vyjádřil místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
"Velmi, velmi pozorně sledujeme, jak se nová vláda chová, než začneme konat," řekl Šefčovič novinářům po setkání eurokomisařů. EU zároveň podle agentury AFP a zpravodajské společnosti BBC dala najevo, že podle ní Tálibán nedodržel slib sestavit "inkluzivní a reprezentativní" vládu. Takový krok byl přitom "jednou z pěti podmínek" pro případné uznání legitimity nového režimu.
Tálibán v úterý oznámil složení dočasné vlády více než tři týdny poté, co se za odchodu zahraničních vojsk zmocnil kontroly nad Afghánistánem po rychlém kolapsu Západem podporované vlády. V prozatímním kabinetu není žádná žena, naopak jsou v něm představitelé "staré gardy" Tálibánu, který v Afghánistánu mezi lety 1996 až 2001 nastolil represivní režim. Vícero členů figuruje na sankčních seznamech OSN, včetně nového premiéra Muhammada Hasana Achunda.
Po úterní negativní reakci Washingtonu dnes přišla i kritika od evropských vlád. "Oznámení přechodné vlády bez účasti jiných skupin (než Tálibánu) a včerejší (úterní) násilí proti demonstrantům a novinářům v Kábulu nejsou signály, které by dávaly důvod k optimismu," citovala agentura Reuters německého ministra zahraničí Heiko Maase.
S ním později vystoupil na společné tiskové konferenci na vojenské základně v Ramsteinu americký ministr Blinken, který vyzval Tálibán, aby neblokoval letadla vyslaná do Afghánistánu pro Američany a afghánské spolupracovníky USA. "V tuto chvíli Tálibán neumožňuje charterovým letům odstartovat," řekl. Znovu přitom vyjádřil znepokojení ohledně složení nové afghánské vlády a dodal, že s partnery diskutoval o tom, jak vynutit dodržení závazků Tálibánu.
Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona zase uvedl, že Británie by v čele Afghánistánu chtěla vidět "různorodou skupinu", jejímž cílem je pracovat na splnění slibů formulovaných Tálibánem. "A to není to, co jsme viděli," dodal mluvčí. Francouzské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že "činy nejsou v souladu se slovy" a že výzvy mezinárodního společenství nebyly vyslyšeny.
O poznání méně kritická byla reakce Pekingu. "Tímto končí více než tři týdny anarchie v Afghánistánu, je to důležitá etapa pro obnovení pořádku v zemi a pro její rekonstrukci," citovala AFP prohlášení čínské diplomacie. "Doufáme, že nové afghánské úřady budou široce naslouchat lidem všech ras a skupin, aby naplnily touhy svého vlastního obyvatelstva a očekávání mezinárodního společenství," uvedl dále mluvčí ministerstva zahraničí.
Peking zároveň prohlásil, že na Spojených státech a na jejich spojencích leží více než na ostatních zemích zodpovědnost za ekonomickou a humanitární pomoc Afghánistánu. V zemi po návratu Tálibánu k moci hrozí kolaps základních služeb i nedostatek potravin, uvedla v úterý OSN. Za EU dnes řekl eurokomisař Šefčovič, že sedmadvacítka je připravena dále nabízet humanitární pomoc, ovšem dlouhodobá podpora se bude odvíjet od toho, jak bude Tálibán ctít základní svobody.
Související
EU nepracuje přímo na dalších sankcích, ale na dotažení detailů, uvedl Šefčovič
Unijní státy zahájily debatu o cestování s očkovacími pasy
Maroš Šefčovič , EU (Evropská unie) , Afghanistán , Tálibán , Čína
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek