Na Ukrajině jsou ohroženy životy 2,7 milionu lidí se zdravotním postižením, varuje OSN

Na Ukrajině jsou ohroženy životy přibližně 2,7 milionu lidí se zdravotním postižením. Podle agentury Reuters to sdělil Výbor OSN pro práva osob se zdravotním postižením. Ten se odvolává na hlášení, že mnoho takových obyvatel země uvázlo nebo zůstalo opuštěno ve svých domovech, pečovatelských centrech či sirotčincích. Nemají prostředky na pokrytí základních potřeb ani léky.

"Výbor je hluboce znepokojen tím, že osud lidí se zdravotním postižením na Ukrajině je z velké části neznámý," uvádí výbor v prohlášení.

"Lidé se zdravotním postižením mají omezený nebo (nemají) žádný přístup k nouzovým informacím, úkrytům a bezpečným útočištím, přičemž mnozí z nich jsou odříznuti od svých podpůrných sítí, takže nejsou schopni reagovat na situaci a orientovat se ve svém okolí," poznamenal.

Výbor neupřesnil, jak získal zprávy o uvázlých lidech se zdravotním postižením. Poznamenal však, že mezi běženci, kteří odešli do zahraničí, a mezi vnitřně vysídlenými Ukrajinci, je jen málo lidí se zdravotním postižením. "Naznačuje to tomu, že mnoho z nich nebylo schopno uprchnout do bezpečí," upozornil výbor.

Výbor OSN pro práva osob se zdravotním postižením tvoří nezávislí odborníci, kteří monitorují dodržování úmluvy z roku 2006 o právech zdravotně postižených lidí. Rusko, které na Ukrajině útočí, patří mezi země, jež ji podepsaly a ratifikovaly, podotkl Reuters.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 5 milionů lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy