NATO nemá být závislé na lécích z jiných zemí, míní Stoltenberg

Země Severoatlantické aliance by měly v návaznosti na koronavirovou krizi snížit svou závislost na dovozu lékařských a ochranných potřeb ze zahraničí. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož bude alianční spolupráci v boji proti koronaviru věnována středeční videokonfenrence ministrů obrany spojeneckých států.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

Alianční země využívají v době pandemie spolupráci v rámci NATO zejména k letecké přepravě nedostatkových ochranných prostředků či lékařského vybavení. Hlavně zpočátku však neměly takového materiálu dostatek a mnohé z nich byly odkázány na dodávky, především z Číny.

"Měli bychom se z této krize poučit a lépe připravit na další," řekl dnes Jens Stoltenberg na pravidelné tiskové konferenci předcházející ministerskému jednání. Spojenecké země by si podle něj napříště měly vytvářet zásoby zdravotnického materiálu a uvažovat by měly také o přesunutí části výroby klíčových produktů na území aliance.

Podobnou strategii již v reakci na nedostatek roušek či plicních ventilátorů chystají státy Evropské unie. Evropská komise navrhla vytvoření fondu zásob ochranných prostředků či lékařského vybavení.

Ministři se podle Stoltenberga budou bavit také o tom, jak by spojenecké země mohly efektivně pokračovat ve společném boji proti šíření pandemie nemoci covid-19 a přispívat ke zmírňování jejích následků.

Vojáci se již nyní podílejí například na kontrolách hranic, dezinfekčních a dalších rizikových pracích či přepravě nemocných lidí a jejich nasazení hodlají spojenecké země ještě rozšířit.

Stoltenberg uznal, že krize má zásadní dopad na hospodářství aliančních států, zdůraznil však, že armády hrají i v této situaci důležitou roli. Vlády by se proto podle něho měly nadále snažit o zvyšování vojenských výdajů, které by podle společného aliančního závazku měly dosáhnout dvou procent hrubého národního produktu. Většina zemí NATO je však stále hluboko pod touto metou a některé státy včetně Česka už daly najevo, že by v původním termínu do roku 2024 nemusely stihnout závazek splnit.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Norsko a Finsko otevírají restaurace, v Nizozemí mohou lidé i do kina

01.06.2020 14:22 V Norsku, Finsku a Nizozemsku se dnes opět otevřely restaurace, kavárny a bary, které místní vlády…

Koloseum se po třech měsících opět otevírá, platí přísná bezpečnostní…

01.06.2020 14:17 Po tříměsíční nucené přestávce kvůli pandemii covidu-19 se dnes návštěvníkům otevřela jedna z…

Vražda Kuciaka: Obžalovaný Kočner je egocentrik s narcistickými rysy,…

01.06.2020 13:10 Egocentrikem s narcistickými rysy nazvala znalkyně slovenského podnikatele Mariana Kočnera, který…

V Paříži se otevřou terasy kaváren, podle kritiků na úkor chodců

01.06.2020 12:06 Kandidátka na funkci pařížské starostky v komunálních volbách Rachida Datiová kritizovala město za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy