Německo bude poprvé soudit členy Asadovy tajné služby, brutálně mučili vězně

V Německu poprvé před soudem stanou dva bývalí členové tajné služby podřízené autokratickému syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Německý nejvyšší státní zástupce je totiž obžaloval ze zločinů proti lidskosti a nápomoci k nim. Jeho úřad o tom dnes informoval na svém webu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Anvar R., který do Německa přijel v červenci 2014, vedl podle obžaloby v Sýrii takzvanou vyšetřovací jednotku s věznicí. Od konce dubna 2011 do začátku září 2012 v ní bylo brutálně a systematicky mučeno nejméně 4000 lidí. "Následkem tohoto zneužívání nejméně 58 osob zemřelo," konstatuje německé nejvyšší státní zastupitelství.

Metody mučitelů byly podle informací úřadu pestré a patřilo mezi ně bití pěstmi, holemi, kabely nebo biči, elektrošoky či zavěšování lidí na strop jen za zápěstí. K brutálnímu nátlaku patřilo i několikadenní znemožňování spánku nebo výhrůžky mučením příbuzných. "Systematické brutální fyzické a psychické zneužívání sloužilo na jednu stranu k vynucení přiznání a na druhou stranu k získávání dalších informací o opozičním hnutí," uvedla prokuratura.

Ve vězení pod vedením Anvara R. podle ní panovaly nelidské a ponižující podmínky. Cely byly například často tak přeplněné, že si vězni vůbec nemohli sednout. Anvarovi R. přitom muselo být jasné, že kvůli takovým podmínkám a mučení budou lidé umírat.

Druhý obžalovaný muž Ijád A., který přišel do Německa loni v dubnu, podle státního zastupitelství pracoval v oddělení, které vypomáhalo vyšetřovací jednotce vedené Anvarem R. "Na podzim 2011 umožnil mučení a zatčení minimálně 30 lidí," sdělil německý úřad, podle něhož Ijád A. spolu s dalšími zatýkal protivládní demonstranty. Už v ten okamžik přitom věděl, že jim hrozí mučení. Proto je obžalován z nápomoci ke zločinům proti lidskosti.

Oba obžalovaní jsou ve vazbě. Jejich případ, který je podle Evropského centra pro ústavní a lidská práva prvním podobným nejen v Německu, ale na celém světě, bude mít na starosti soud v západoněmecké Koblenzi. Proces by měl začít příští rok.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN varuje: Na cestu vyjdou miliony uprchlíků, svět se musí připravit

21.01.2020 21:58 Aktualizováno Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se…

Zemřel údajný nacistický zločinec Michael Karkoc, bylo mu sto let

21.01.2020 21:28 Ve věku 100 let zemřel ve Spojených státech údajný nacistický zločinec ukrajinského původu Michael…

Sněmovna lordů zasadila sérii porážek Johnsonově vládě

21.01.2020 20:43 Vláda britského premiéra Borise Johnsona utrpěla sérii porážek ve Sněmovně lordů, když tato komora…

"On je ožralý!" Zasedání slovenského parlamentu začalo slovní přestřelkou

21.01.2020 16:52 Slovenští poslanci dnes minutou ticha uctili památku šéfa českého Senátu Jaroslava Kubery, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama