Německo chce podle Merkelové pomoci Afgháncům co nejblíže jejich vlasti

Afgháncům prchajícím před radikálním hnutím Tálibán chce Německo pomoci co nejblíže jejich vlasti, přímo v Německu se hodlá postarat především o své někdejší afghánské spolupracovníky. Dnes to před jednáním s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Uvedla také, že Berlín chce v Kábulu nadále působit, proto je důležité s Tálibánem jednat, uznat nový režim se ale nechystá.

"Německo samozřejmě cítí odpovědnost za Afghánce pracující v německých službách," řekla Merkelová. "Nyní se tedy soustředíme především na naše spolupracovníky a těch není 300," uvedla s tím, že jedná o 10.000 až 40.000 osob. Poznamenala, že v Afghánistánu jsou stále lidé, kteří pracovali pro Německo, případně se obzvláště angažovali v humanitárních a dalších mezinárodních organizacích.

"Naší pozicí je, že běžencům chceme pomoci co nejblíže jejich vlasti," řekla kancléřka. Německo chce také podpořit ty, co v Afghánistánu zůstanou. Proto je podle ní důležité s Tálibánem o dalším působení v zemi jednat, a to ve spolupráci s dalšími evropskými státy. Dodala, že od vyjednávání je k diplomatickému uznání Tálibánu velmi daleko.

O podpoře běženců v zemích sousedících s Afghánistánem hovořil i Kurz. "S afghánskými sousedy jsme navázali intenzivní kontakt," řekl. Těmto zemím a také Afghánistánu chce Kurz poskytnout dostatečnou humanitární pomoc. K přijímání běženců Rakouskem se ale staví odmítavě. "Náš postoj je znám," řekl na dotaz novinářů.

Související

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Afghanistán

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy