Německo přestává být atraktivní pro rodinné firmy, ukazuje studie

Německo přestává být atraktivní pro rodinné firmy, na vině jsou především vysoké podnikové daně a náklady na práci. Porovnáním situace ve 21 průmyslových zemích to ukázala studie mannheimského institutu pro výzkum hospodářství ZEW, z níž cituje agentura DPA. Lépe si v posledních letech vedou jiné země, včetně například České republiky, které daně snížily.

Německo v žebříčku přívětivosti pro rodinné podniky obsadilo 17. místo. Ještě hůře se umístily země jako Francie, Španělsko Japonsko nebo Itálie. Na první místo se v letošním žebříčku dostaly Spojené státy, následované Británií a Nizozemskem, Česko je 11.

ZEW ve své studii zohlednil faktor daní, nákladů na práci, produktivity, lidský kapitál, regulaci, financování, infrastrukturu, stav institucí a energie. V předchozím roce bylo Německo na 14. místě, Česká republika si udržela stejnou pozici.

Německu škodí podle autorů studie horšící se kvalita infrastruktury a dopravních cest. Silné bylo Německo před koronavirovou krizí naopak co do financování a kapitálové vybavenosti rodinných firem.

Hůře se podle nadace rodinných firem, která studii zadávala, nevyvíjela situace v žádné jiné zemi. Od roku 2006, kdy byl žebříček zveřejněn poprvé, se Německo propadlo o pět příček.

Česko si stejně jako Spojené státy naopak od té doby o čtyři místa polepšilo. Česká republika boduje díky nízkým daním, v této oblasti je dokonce třetí nejlepší. Láká i na možnosti financování, náklady na práci a na produktivitu.

Související

Více souvisejících

Německo firmy

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy