Německo prověří možnosti, jak Česku pomoci s pacienty

Německo prověří všechny možnosti, jak České republice s koronavirovými pacienty pomoci. Na dnešní tiskové konferenci to na dotaz ČTK řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Podrobnosti o úterním telefonátu kancléřky Angely Merkelové s českým premiérem Andrejem Babišem sdělit ale odmítl.

"Tyto věci jsou důvěrné," řekl Seibert. "Mohu jen potvrdit, že kancléřka s premiérem Babišem včera telefonicky jednala," uvedl. "A pokud tam byla žádost o pomoc, pak bude jistě na všech úrovních prověřena. Jinou odpověď k tomu dnes nemohu poskytnout," dodal.

Seibert rovněž řekl, že dění v Česku nenechává Německo lhostejným. "Samozřejmě jako sousedé a přátelé Česka sledujeme, jak těžce se tam pandemie vyvinula a jak extrémně se situace v některých regionech vyhrotila," poznamenal německý vládní mluvčí.

Babiš v úterý řekl, že telefonicky jednal s Merkelovou, která chce zjistit, o kolik nemocných z Česka se může Německo postarat. Česko má podle Babiše prozatím konkrétní nabídku devíti lůžek pro pacienty s covidem-19 od saského premiéra Michaela Kretschmera, který pomoc Praze nabízel opakovaně. Stejně tak již dříve slíbil vyčlenit lůžka pro české pacienty i bavorský premiér Markus Söder. Pomoc v úterý adresovalo Česku také západoněmecké Severní Porýní-Vestfálsko, jehož premiérem je předseda vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet.

Deník Bild napsal, že Merkelová se po telefonátu s Babišem obrátila mimo jiné i na Sasko-Anhaltsko, které sousedí se Saskem. Sasko-anhaltský premiér Reiner Haseloff solidaritu okamžitě přislíbil. "Situace v Česku je katastrofální, už to nezvládají," řekl Haseloff.

České nemocnice ale podle Babiše zatím situaci zvládají, takže není jisté, zda bude nutné lůžka v sousední zemi využít. Premiér ale připustil, že kapacita lůžek pro pacienty s potřebou intenzivní péče už je v Česku velice malá.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Angela Merkelová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy