Německý prezident vyzval v mimořádném projevu národ k solidaritě a trpělivosti

K trpělivosti, ukázněnosti a solidaritě během koronavirové krize dnes obyvatele Německa vyzval prezident Frank-Walter Steinmeier. V mimořádném projevu k národu ocenil Němce za to, jakým způsobem k omezujícím nařízením přistoupili. Rovněž zdůraznil, že o uvolnění poměrů nerozhodují jen politici a zdravotní experti, ale především svým chováním každý z občanů. Pandemii nemoci covid-19 nepovažuje Steinmeier za válku, ale naopak za zkoušku lidskosti.

"Jak to bude dál, kdy a jak budou moci být uvolněna omezení, o tom nerozhodují jen politici a odborníci," řekl Steinmeier. "Je to naopak v rukou nás všech, a to na základě naší trpělivosti a disciplíny," dodal.

Prezident poukázal na to, že solidarita, kterou lidé prokazují již nyní, bude ještě více potřebnější v budoucnu. Po překonání nynější krize se podle Steinmeiera utvoří úplně jiná společnost, než jaká byla před pandemií. "Nechceme žádnou bojácnou a nedůvěřivou společnost. Naopak můžeme být společností s větší důvěrou, s většími ohledy a s větší vírou," uvedl.

Část projevu prezident věnoval německé solidaritě v rámci Evropy. "Německo nemůže z krize vyjít silné a zdravé, když silní a zdraví nebudou naši sousedé," uvedl. "Třicet let po německém znovusjednocení a 75 let po konci (druhé světové) války jsme my Němci k solidaritě s Evropou nejen vyzýváni, ale i povinováni," zdůraznil.

"Ano, jsme zranitelní," řekl Steinmeier o pandemii. Podle něj možná lidé příliš dlouho věřili v nezranitelnost a v to, že míří stále rychleji kupředu a výše, což byla ale chyba. Řekl také, že na něj udělalo hluboký dojem, jakou vůli země v posledních týdnech prokázala. "Tolik z vás překonalo samo sebe. Děkuji vám za to," řekl.

"Prosím všechny o zachování důvěry, neboť spolková vláda i vlády spolkových zemí jsou si vědomy své nesmírné odpovědnosti," prohlásil prezident.

Země nyní podle Steinmeiera stojí na rozcestí a oba směry jsou patrné. "Buď každý sám za sebe, s ostrými lokty, hromadit zásoby a sám být v suchu. Nebo zůstane to nové, probuzené nasazení za ostatní a pro společnost? Zůstane ta doslova explodující tvořivost a připravenost pomoci?" uvedl prezident.

Steinmeier si položil rovněž otázku, zda lidé budou i po krizi chovat pokladní či doručovatele v úctě. "Vzpomeneme si po krizi ještě na to, jak nepostradatelný význam pro nás má práce v pečovatelství, v zásobování, v sociálních službách, ve školkách a školách?" zeptal se prezident.

Soudržnost si Steinmeier přeje i v rámci celého světa, a to nejen v tažení proti koronaviru. Prezident si přeje sdílení vědeckých poznatků, aby co nejdříve mohla být vyvinuta vakcína a také léčebná terapie. Přístup k nim pak musí mít i ty nejzranitelnější a nejchudší země.

Agentura DPA poznamenala, že dnešní Steinmeierův projev byl výjimečný, neboť hlava státu se k národu obrací vždy o Vánocích. V minulosti mimořádně k Němcům promluvili například v srpnu 1961 spolkový prezident Heinrich Lübke kvůli berlínské zdi, kterou komunistický režim ve východním Berlíně začal budovat, či v červenci 2005 tehdejší prezident Horst Köhler poté, co rozpustil Spolkový sněm a vypsal předčasné volby.

Související

Frank-Walter Steinmeier

Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve čtvrtek vyjádřil k politické krizi, která vypukla po rozpadu třístranné koalice v zemi. Podle něj je nezbytné udržet zdravý rozum a odpovědnost, aby Německo bylo schopno čelit globálním otřesům.

Více souvisejících

Frank-Walter Steinmeier Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy