Nizozemský premiér odsoudil zločinné násilí na protestech

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes odsoudil "zločinné násilí", které provázelo víkendové demonstrace proti koronavirovým opatřením jeho vlády. Při protestech policie zadržela stovky lidí, informovala dnes stanice NOS.

"Je to nepřípustné," řekl dnes Rutte. "Nemá to nic společného s bojem za svobodu. Je to zločinné násilí a tak k němu budeme i přistupovat," dodal.

O víkendu se proti vládním opatřením přijatým v boji s koronavirem demonstrovalo ve více než desítce nizozemských měst včetně Amsterodamu, Eindhovenu či Haagu. Protestující házeli na policii kameny i zábavní pyrotechniku. V jednom případě dokonce vzduchem létaly nože. V Eindhovenu protestující rabovali obchody, v Enschede rozbili okna místní nemocnice.

Policisté proti demonstrantům použili vodní děla, psy i jízdní policii. Podle Rutteho při všech zásazích jednali adekvátně. Dnes policie uvedla, že víkendové nepokoje byly nejhorší za posledních čtyřicet let, a varovala, že mohou pokračovat i v následujících dnech.

V sobotu v Nizozemsku vstoupil v platnost poprvé od konce druhé světové války noční zákaz vycházení. Už v sobotu se proti tomuto opatření protestovalo ve městě Urk, kde převážně mladí lidé zapálili mimo jiné mobilní testovací středisko.

"Noční zákaz vycházení je nadále nezbytný. To virus nám bere naši svobodu," řekl dnes Rutte. Zároveň zdůraznil, že "99 procent lidí zákaz vycházení a další pravidla dodržuje".

"Jestli to bude takto pokračovat, jsme na cestě k občanské válce," řekl už v neděli k protestům ve svém městě starosta Eindhovenu John Jorritsma. Lidé podle něj nevyšli do ulic, aby protestovali, ale aby se mohli podílet na výtržnostech.

V Nizozemsku už od 15. prosince platí kvůli šíření koronaviru plošná uzávěra. Od počátku epidemie se v zemi, která má 17 milionů obyvatel, nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 940.000 lidí. S covidem-19 zemřelo v Nizozemsku 13.540 nakažených.

Související

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO jde do finále. Rutte má masivní podporu, chybí mu jen čtyři státy

Estonsko a Litva vyjádřily podporu kandidatuře nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Nástupce Jense Stoltenberga by měl být znám před červencovým summitem NATO ve Washingtonu. Stoltenberg se svého postu vzdá k 1. říjnu po deseti letech, během kterých mu funkční období čtyřikrát prodloužili, vzhledem k válce na Ukrajině.

Více souvisejících

Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Nizozemí demonstrace v Nizozemsku

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy