Nouzový stav bude ve Španělsku déle, podpořili to poslanci

Španělští poslanci dnes schválili prodloužení nouzového stavu v zemi o šest měsíců. Vládní návrh podpořilo 194 poslanců, proti bylo 53, dalších 99 se hlasování zdrželo. Nouzový stav je tak ve Španělsku prodloužen do 9. května, píše agentura AFP. Podle vlády je nouzový stav nezbytný pro omezení šíření koronavirové nákazy. Podle opozice je ale prodloužení příliš rozsáhlé.

Před hlasováním vláda odmítla provést změny, o které žádaly některé autonomní oblasti. Například předsedkyně vlády Madridské autonomní oblasti žádala o změnu opatření, jež dává španělským regionům pravomoc uzavřít své hranice.

Podle ministra zdravotnictví Salvadora Illy nouzový stav a další opatření pomohou Španělsku zvládnout epidemickou situaci, která "vzbuzuje velké obavy v celé Evropě". Představitelé pravicové opozice vládu kritizovali, že epidemii nezvládla. "Potřebovali bychom předsedy vlády jako jsou (Emmanuel) Macron nebo (Angela) Merkelová," připomněla francouzského prezidenta a německou kancléřku poslankyně Inés Arrimadasová ze strany Ciudadanos, která ale návrh na prodloužení podpořila.

Lidová strana, která má největší opoziční klub, se při hlasování zdržela. Návrh podpořily menší a regionální strany a kluby vládní koalice. Proti hlasovali zástupci krajně pravicové strany Vox.

Zavedení nouzového stavu schválila španělská vláda v neděli. Nouzový stav umožňuje španělským autonomním oblastem vyhlásit opatření jako je zákaz nočního pohybu či omezení cest mimo region. Na rozdíl od jara však současný nouzový stav neobsahuje omezení ekonomických aktivit. Celá řada španělských regionů ale přistoupila ke zkrácení otevírací doby barů a restaurací nebo zakázala větší shromáždění lidí.

Ve středu Španělsko, které má 47 milionů obyvatel, zaznamenalo přes 20.000 nových případů koronaviru. Celkový počet nakažených od začátku epidemie vystoupal na 1,14 milionu. Úmrtí kvůli covidu-19 registruje Španělsko 35.466.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy