Nová brexitová smlouva? Johnson bude poprvé jako premiér jednat s Junckerem

Britský premiér Boris Johnson je "opatrně optimistický" při hodnocení možnosti, zda se podaří uzavřít brexitovou dohodu s Evropskou unií. Řekl to dnes na setkání s místními lidmi v severoanglickém Rotherhamu. V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká s dosluhujícím předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a také s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Boris Johnson
doporučujeme

"Pracujeme neuvěřitelně tvrdě na tom, abychom vyjednali dohodu," prohlásil premiér Boris Johnson na severu Anglie. Premiér dlouhodobě tvrdí, že je uzavření "rozvodové" dohody s EU prioritou jeho vlády. Zároveň ale říká, že se nebude zdráhat vyvést svou zemi 31. října z evropského bloku bez dohody. Kritici Johnsonovi vyčítají, že od nástupu do funkce nepředložil žádné návrhy, které by mohly vyřešit sporné body z aktuální dohody uzavřené expremiérkou Theresou Mayovou.

V pondělí se Johnson poprvé ve funkci premiéra setká v Lucembursku s dosluhujícím šéfem Evropské komise Junckerem a unijním brexitovým vyjednavačem Barnierem. Tématem "pracovního oběda" má být právě brexit. Následně se sejde také se svým lucemburským protějškem Xavierem Bettelem, oznámil dnes úřad britské vlády.

zdroj: YouTube

"Uvidíme, kam se dostaneme," řekl Johnson s odkazem na pondělní schůzku s Junckerem a Barnierem. "Řekl bych, že jsem opatrně optimistický, ale ať se stane cokoli, odejdeme 31. října," zopakoval. Nedávno přijatý britský zákon nicméně odchod z EU bez dohody v podzimním termínu prakticky vylučuje. V jednáních v Německu, Francii a Irsku, které navštívil v uplynulých týdnech, Johnson podle svých slov dosáhl "značného pokroku".

Irský premiér Leo Varadkar dnes zapochyboval, zda je Johnson schopen učinit kompromis potřebný k dosažení "rozvodové" dohody Británie s EU. "Viděli jsme, jak těžké to bylo pro premiérku (Theresu) Mayovou... a nakonec nebyla schopna prosadit dohodu v parlamentu," řekl Varadakar a dodal, že situace, v jaké se ve vztahu k parlamentu nachází Johnson, je "ještě těžší". Irsko je nicméně podle premiéra nadále připraveno "bavit se o alternativních ujednáních".

Hlavním sporným bodem v jednáních Británie s EU je takzvaná irská pojistka obsažená v dohodě vyjednané bývalou premiérkou Mayovou. Opatření má zabránit přísným pobrexitovým kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Johnson pojistku označuje za nedemokratickou a chce ji z dohody odstranit. Brusel i Dublin to ale odmítají.

V těchto dnech toto téma pravidelně v Bruselu probírají vyjednavači britské vlády a Evropské komise, přičemž schůzka na "technické úrovni" byla na programu i dnes. Podle EK ale zatím z Londýna nepřišel žádný návrh, kvůli kterému by stálo za to oficiálně obnovit vyjednávání o "rozvodové" dohodě. Rozhovory vyjednavačů budou pokračovat i příští týden.

Podle informací novinářů z posledních dní se na schůzkách diskutuje například o možnosti nahradit stávající podobu irské pojistky opatřením, které by se vztahovalo pouze na Severní Irsko, nikoli na celou Británii. Britové také údajně v rámci případné alternativní pojistky chtějí větší slovo pro severoirský parlament při schvalování nových regulací.

Tento druhý návrh podle irského ministra zahraničí Simona Coveneyho vyvolává v EU obavy. "Není to tak přímočaré, jak někteří lidé naznačují," řekl dnes podle agentury Reuters Coveney médiím. "Jak řekl Michel Barnier. budeme zkoumat všechny nápady, které britská vláda předloží, ale budou přísně prověřovány. Zatím v zásadě nepřišly detailní návrhy v písemné podobě, což je zdrojem značné frustrace," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Panika v pařížském metru: Souprava bez řidiče projela několik stanic,…

18.09.2019 13:33 Automaticky řízená souprava linky 1 pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři…

Návrat tvrdé hranice? Juncker to vidí černě: Riziko divokého brexitu trvá

18.09.2019 12:30 Aktualizováno Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Evropském parlamentu varoval, že riziko vystoupení…

Město Bielefeld si oddychlo. Soutěžící nedokázali, že neexistuje

18.09.2019 11:45 Soutěž o jeden milion eur (25,9 milionu Kč), kterou před časem vyhlásilo severoněmecké město…

Juncker a Barnier apelují na europoslance dnešního plenárního zasedání

18.09.2019 11:05 Dnes na půdě Evropského parlamentu, předtím než začne jeho plenární zasedání, promluví současný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama