Nová předsedkyně komise chce nadále upevňovat vztahy se státy Balkánu

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise - Ursula von der Leyenová, jejíž komise doposud nenastoupila k výkonu své funkce, včera během konference v Berlíně prohlásila, že kooperace EU se státy západního Balkánu má pro obě strany velmi strategický význam. Von der Leyenová se bude ve svém funkčním období snažit o další posílení vztahů s Albánií a Severní Makedonií, které v posledních letech projevily snahy v přibližování se unijním hodnotám.

Přidejte svůj názor

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Ursula von der Leyenová považuje vazby mezi Evropskou unií na jedné straně a státy západního Balkánu na straně druhé za důležité. Navíc z jejích slov v Berlíně vyplývá, že v tuto chvíli není pro unii příliš problematické připojit Albánii a Severní Makedonii blíže k ostatním zemím evropského bloku. 

"Albánie a Severní Makedonie prokázaly neuvěřitelnou snahu, aby dosáhly úrovně a všech podmínek, které jsme od nich (EU, pozn. red.) žádali," prohlásila nová lídryně Evropské komise. Před novináři dala také najevo, že se chce zasadit o nalezení alternativy, kterou by dva balkánské státy k unii více "připoutala". Jedním z cílů její nové komise tak bude udržování a posilování vztahů se zeměmi Balkánu a v budoucnu jejich možná integrace mezi ostatní unijní země. 

Její prohlášení nepřímo reaguje na postoj francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který při posledním summitu Evropské rady stál v čele koalice států, jež další přibližování Albánie a Severní Makedonie k EU odmítly. Padly tak snahy o otevření přístupových rozhovorů a Albánie a Severní Makedonie ještě po nějakou dobu zůstanou mimo evropský blok. 

Ursula von der Leyenová je nicméně v záležitosti dalšího prohlubování vztahů s Albánií a Severní Makedonií optimistická. Hodlá dokonce spustit projekty a iniciativy, díky kterým dojde k dalšímu přibližování těchto států k zemím EU-28 (potažmo EU-27). I německá kancléřka Angela Merkelová souhlasí se strategickým významem, který země a spolupráce s nimi pro EU představují. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 13:06 Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Demonstrace v Řecku se zvrtly v násilnosti, policie pozatýkala 32 lidí

18.11.2019 12:56 Řecká policie zatkla 32 lidí kvůli násilnostem po nedělním průvodu na počest obětí krvavě…

Konec liberální migrační politiky Merkelové? Německo zřejmě čeká velká…

18.11.2019 12:00 NÁZOR - Poválečná německá politika má pověst umírněné, konsensuální a do značné míry jednotvárné,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama