Nový předseda CDU bude zvolen 25. dubna. Zatím je pouze jeden kandidát

Nového předsedu nejsilnější německé strany Křesťanskodemokratické unie (CDU) zvolí delegáti mimořádného sjezdu 25. dubna. Po zasedání vedení strany to dnes oznámila dosavadní šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která svůj odchod ohlásila před dvěma týdny. Informovala o tom agentura DPA.

Přidejte svůj názor

Německá vlajka
doporučujeme

Uchazeči o post předsedy CDU by svůj záměr kandidovat měli podle Krampové-Karrenbauerové zveřejnit ještě tento týden. Dosavadní šéfka strany předpokládá, že mezi nimi bude bývalý šéf frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Friedrich Merz, ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a ministr zdravotnictví Jens Spahn. Jediným, kdo zatím oficiálně kandidaturu ohlásil, je ale šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Podle Krampové-Karrenbauerové se na mimořádném sjezdu zvolením nového předsedy vyjasní i to, kdo bude kandidátem CDU na kancléře před parlamentními volbami. Ty by se měly v řádném termínu uskutečnit na podzim příštího roku. Současná kancléřka Angela Merkelová už v nich kandidovat nechce.

Zda se bude o funkci v čele německé vlády nakonec ucházet předseda CDU nebo předseda její sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), se ale podle Krampové-Karrenbauerové vyjasní až v následujících jednáních. Na kancléře většinou kandidují členové CDU, jednou za čas ale CDU přenechá kandidaturu předsedovi své sesterské CSU. V roce 1980 byl společným kandidátem na kancléře bavorský ministerský předseda Franz Josef Strauss a v roce 2002 Edmund Stoiber. Oba byli ale neúspěšní.

Krampová-Karrenbauerová oznámila svůj odchod z čela CDU před dvěma týdny. Hlavním důvodem bylo to, že ve straně neměla potřebnou autoritu. To se projevilo především při nedávné volbě ministerského předsedy v Durynsku, kde křesťanští demokraté proti její vůli hlasovali stejně jako politici pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) pro Thomase Kemmericha (FDP). Bylo to poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského křesla.

V neděli CDU utrpěla volební debakl ve volbách do regionálního parlamentu v Hamburku. Podle předběžných výsledků získala strana jen 11,2 procenta hlasů, a zaznamenala tak nejhorší výsledek v zemských volbách za téměř 70 let.

Podle průzkumu, o kterém dnes informoval server Deutsche Welle s odvoláním na agenturu DPA, by byl podle Němců nejlepším kandidátem na kancléře Friedrich Merz (18 procent). Na druhém místě se umístil předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder s 12 procenty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Italka z Bergama: Umíráčky slyšíme denně, kostely jsou plné rakví

31.03.2020 09:37 Kostely jsou plné rakví, městem zní bez přestání sirény sanitek a místní noviny mají teď smuteční…

Německo za den zaznamenalo 128 úmrtí na COVID-19, město Jena nařizuje…

31.03.2020 09:10 Německo za 24 hodin zaznamenalo zatím nejvíc úmrtí nakažených koronavirem - 128. Celkem je podle…

Švédská laxní cesta nemusí být nezodpovědná, míní profesoři o boji s…

31.03.2020 00:01 NÁZOR - Ačkoliv švédská vláda zakázala shromáždění více než 50 lidí, nevztahuje se to na školy,…

Itálie má přes 100 000 nakažených. USA se bojí nejhoršího

30.03.2020 22:12 Itálie je po dnes aktualizované bilanci druhou zemí po USA, kde počet nakažených překonal hranici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama