Nový předseda CDU bude zvolen 25. dubna. Zatím je pouze jeden kandidát

Nového předsedu nejsilnější německé strany Křesťanskodemokratické unie (CDU) zvolí delegáti mimořádného sjezdu 25. dubna. Po zasedání vedení strany to dnes oznámila dosavadní šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která svůj odchod ohlásila před dvěma týdny. Informovala o tom agentura DPA.

Německá vlajka
doporučujeme

Uchazeči o post předsedy CDU by svůj záměr kandidovat měli podle Krampové-Karrenbauerové zveřejnit ještě tento týden. Dosavadní šéfka strany předpokládá, že mezi nimi bude bývalý šéf frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Friedrich Merz, ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a ministr zdravotnictví Jens Spahn. Jediným, kdo zatím oficiálně kandidaturu ohlásil, je ale šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

Podle Krampové-Karrenbauerové se na mimořádném sjezdu zvolením nového předsedy vyjasní i to, kdo bude kandidátem CDU na kancléře před parlamentními volbami. Ty by se měly v řádném termínu uskutečnit na podzim příštího roku. Současná kancléřka Angela Merkelová už v nich kandidovat nechce.

Zda se bude o funkci v čele německé vlády nakonec ucházet předseda CDU nebo předseda její sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), se ale podle Krampové-Karrenbauerové vyjasní až v následujících jednáních. Na kancléře většinou kandidují členové CDU, jednou za čas ale CDU přenechá kandidaturu předsedovi své sesterské CSU. V roce 1980 byl společným kandidátem na kancléře bavorský ministerský předseda Franz Josef Strauss a v roce 2002 Edmund Stoiber. Oba byli ale neúspěšní.

Krampová-Karrenbauerová oznámila svůj odchod z čela CDU před dvěma týdny. Hlavním důvodem bylo to, že ve straně neměla potřebnou autoritu. To se projevilo především při nedávné volbě ministerského předsedy v Durynsku, kde křesťanští demokraté proti její vůli hlasovali stejně jako politici pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) pro Thomase Kemmericha (FDP). Bylo to poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského křesla.

V neděli CDU utrpěla volební debakl ve volbách do regionálního parlamentu v Hamburku. Podle předběžných výsledků získala strana jen 11,2 procenta hlasů, a zaznamenala tak nejhorší výsledek v zemských volbách za téměř 70 let.

Podle průzkumu, o kterém dnes informoval server Deutsche Welle s odvoláním na agenturu DPA, by byl podle Němců nejlepším kandidátem na kancléře Friedrich Merz (18 procent). Na druhém místě se umístil předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder s 12 procenty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanci schválili zavedení kolektivních zákaznických žalob

24.11.2020 13:33 Poškození zákazníci v zemích Evropské unie budou mít právo podávat kolektivní žaloby ve svých…

Rakousko v lednu zahájí systematické očkování proti covidu, první na řadě…

24.11.2020 13:10 Systematické očkování rakouské populace proti covidu-19 začne v lednu, a to nejdříve v domovech…

Rozpočtový pat EU kvůli Maďarsku a Polsku: Šéf německé diplomacie Maas…

24.11.2020 12:50 Vyřešení rozpočtového patu Evropské unie by mohlo přijít v řádu dní. Dnes to na Berlínském fóru o…

V Polsku zjistili nákazu koronavirem na farmě s norky

24.11.2020 12:42 Polští vědci zjistili osm případů nákazy nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus, u norků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama