Obchodní dohoda s Británií? EU nabízí ambiciózní smlouvu, chce fér podmínky pro obě strany

Evropská unie nabídne Británii ambiciózní obchodní dohodu, která musí zajistit rovné podmínky pro konkurenci na obou stranách. Uvedl to dnes hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier, podle něhož se Londýn musí rozhodnout, jaký stupeň přístupu na jednotný unijní trh bude chtít dojednat. Britská vláda přitom opakuje, že se unijních pravidel držet nechce a usiluje o velmi volnou dohodu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Michel Barnier
doporučujeme

Británie o půlnoci z pátku na sobotu po 47 letech opustila evropské společenství a začalo jedenáctiměsíční přechodné období na uspořádání budoucích vztahů. Barnier dnes představil návrh vyjednávacího mandátu, který se má soustředit na tři zásadní pilíře: obchod, bezpečnost a obecné podmínky vztahů a kontrolovatelnost dohod.

"Jsme ochotni nabídnout tuto (ambiciózní) dohodu, ačkoli víme, že bude mezi Británií a EU silná konkurence," řekl Barnier novinářům ke smlouvě o vzájemném obchodu. Brusel podle něho chce, aby zajišťovala rovné podmínky pro obě strany v důležitých oblastech, k nimž patří ochrana klimatu, pracovní podmínky, daně či státní pomoc. Pouze při jejich respektování může mezi oběma stranami v budoucnu probíhat obchod bez cel a dalších bariér, dodal.

Součástí obchodní smlouvy má být podle Barniera i ujednání zajišťující rybářům z EU přístup do britských vod. Dohoda o rybolovu by měla podle představ Bruselu opřených o politickou deklaraci schválenou oběma stranami být hotova do poloviny roku.

K oběma těmto požadavkům, tedy rybolovu a rovným podmínkám, se Londýn dlouhodobě staví odmítavě. Podle britské vlády je jedním z výdobytků brexitu možnost, aby britští rybáři získali kontrolu nad vodami kolem ostrovů na úkor konkurence z EU. Britský premiér Boris Johnson také v dnešním projevu zopakoval, že se jeho země nehodlá držet unijních pravidel.

Podle některých diplomatů by však pro Británii mohlo být motivací k ústupkům směrem k evropským rybářům ujednání o finančních službách. Na těch velmi vydělávají bankovní domy v londýnské City, které chtějí zachovat přístup na unijní trh. Šéf unijního vyjednávacího týmu dnes uvedl, že pravidla pro finanční služby budou rovněž součástí obchodní dohody.

Barnier připustil, že pokud by se obě strany nedokázaly do konce roku domluvit, hrozilo by zvláště ve vzájemném obchodu výrazné zhoršení podmínek pro firmy i spotřebitele. Britská vláda hovoří o tom, že by chtěla uzavřít obchodní dohodu podobnou té, již má EU s Kanadou. Podle Barniera půjde v principu o stejnou dohodu, její konkrétní podmínky se však budou lišit.

"Budeme vyjednávat se zemí, která je s námi úzce svázána, a byla součástí našeho jednotného trhu," zdůraznil Barnier. Zatímco podstatou dosavadních dohod s Kanadou či Japonskem bylo sbližování vzájemných obchodních vztahů, s Británií bude EU poprvé vyjednávat dohodu založenou na uvolnění dosavadních vazeb, dodal Barnier.

Vyjednávacím mandátem EK se budou v průběhu února zabývat velvyslanci členských zemí. Unijní ministři by jej měli schválit na konci měsíce, aby se mohly rozhovory s Británií naplno rozjet. Aby ponechali dostatek času na schválení dohody členskými zeměmi a Evropským parlamentem, měli by vyjednávači podle komise být s prací hotovi do října.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři států EU zahájí rozpočtový summit, ústupky zatím odmítají

20.02.2020 18:06 Aktualizováno Lídři zemí Evropské unie dnes zahájili v Bruselu mimořádný summit, jehož cílem je sblížit jejich…

Evropská komisařka je proti vydání Assange do USA

20.02.2020 17:21 Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán Spojeným státům, protože by to mělo…

Ve Francii se opět demonstruje proti důchodové reformě

20.02.2020 17:17 Ve francouzských městech dnes opět tisíce lidí demonstrovaly proti vládnímu plánu reformovat…

Rasismus je jed. Útok v Hanau ukazuje na extremistickou motivaci, soudí…

20.02.2020 17:04 Aktualizováno Hodně toho ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama