Obětí koronaviru může být samotná EU, bojí se analytička a bývalý diplomat

NÁZOR - Francouzský prezident Emmanuel Macron, který se pasoval do role hlavního protagonisty ambicióznější a integrovanější Evropy, na konci čtvrteční, neplodné šestihodinové videokonference s lídry zemí EU konstatoval, že v sázce je nyní přežití evropského projektu. V komentáři pro server Washington Post na to upozorňují Heather Conleyová, analytička z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia, a bývalý americký diplomat John Kornblum.

Závažnost hrozby

O den později italský prezident Sergio Mattarella v mimořádném večerním projevu k národu předneseném v den, kdy země zaznamenala největší počet úmrtí na koronavirus, varoval, že každý si musí uvědomit závažnost hrozby, které Evropa čelí, než bude příliš pozdě, připomínají Conleyová a Kornblum. Dodávají, že podle italského prezidenta si to evropští politici zatím neuvědomili.

"Tato zlověstná slova jsou signály toho, že samotná EU může být vedlejší obětí pandemie," pokračují analytička a vysloužilý diplomat. Podotýkají ovšem, že mizivé výsledky evropských summitů nejsou ničím novým a Evropa v předchozím desetiletí přežila mimořádnou sérii krizí - finanční krizi, bezpečnostní krizi plynoucí z ruského jednání, migrační krizi vyvolanou občanskými válkami v Sýrii a Libyi, vnitřní demokratickou krizi v čele s Maďarskem, odchod druhé největší ekonomiky i Spojenými státy vyvolanou krizi transatlantického obchodu a bezpečnostních garancí.    

Absence evropské reakce na koronavirus ale obnovuje politickou toxicitu uvedených krizí a trhá na kusy evropské instituce a vznešenou rétoriku, uvádějí Kornblum a Conleyová. Dodávají, že historický "mírový projekt", jak se o EU často mluví, stále více vyklízí pole nacionalistickým instinktům a zuřivému boji o přežití.

Když Itálie požádala o nouzovou pomoc v podobě osobních ochranných pomůcek, evropské země ji nevyslyšely ve strachu z vyčerpání vlastních zásob, uvádějí Conleyová a Kornblum. Konstatují, že Evropská komise a členské státy EU sice později podnikly kroky, aby usnadnily humanitární pomoc Itálii, přesto byly vztahy poškozeny.  

"Proč není EU schopná odpovědět na krizi, která by měla nahrávat jejím přednostem v podobě těsné koordinace, nastavování pravidel a solidarity?" tážou se autoři komentáře. Odpovídají, že zdravotnictví předně zůstává v gesci členských států a byť v EU existuje obdoba amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, její hlavní funkcí je sdílení informací, nikoliv kontrola či vynucování.

Rozdíly v kapacitě intenzivní péče zdravotnických systémů jednotlivých zemí odrážejí ekonomické nerovnosti, podotýkají Conleyová a Kornblum. Uvádějí, že Německo má nejvíce akutních lůžek, zatímco Portugalsko nejméně, a tak při více než 60 tisících potvrzených případů nemoci vykazuje Německo nižší smrtnost než jiné země.

Zdravotní i ekonomická krize

Pandemie je zdravotní, ale také ekonomickou krizí a na ekonomické frontě se evropští politici jednoduše vrací ke starým, nevyřešeným hádkám o sdílení dluhů, upozorňují Kornblum a Conleyová. Zdůrazňují, že severní evropské věřitelské země nemají zájem neustále sanovat zadlužené jižní státy, kde je krize nejdramatičtější, a dva hlavní sponzory EU - Francie a Německo - tento spor hluboce rozděluje.

Zatímco Paříž hájí slabší jih, Německo hájí blahobytný sever a oba si stojí za svým, nastiňují analytička a vysloužilý diplomat. To, že EU částečně uvolnila dluhová a rozpočtová pravidla, považují za důležité, ale také soudí, že pokud nepřijde dohoda o masivní finanční podpoře zemím, které ji nejvíce potřebují, politické a ekonomické rozdělení na jih a sever bude pokračovat.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vrací se také nedořešené spory ohledně hraničních kontrol a migrace a jedna z klíčových zásad EU - volný pohyb osob a zboží - byla nenávratně poškozena, obávají se Kornblum a Conleyová. Konstatují, že vnitřní hranice byly obnoveny některými evropskými zeměmi již během migrační krize v letech 2015 a 2016 a pandemie tuto skutečnost jen potvrdí, protože mnoho zemí i nyní zavádí cestovní omezení.   

"Koronavirus nezpůsobí bezprostřední pád EU, ale obnaží ji na kost," míní Conleyová a Kornblum. Odkazují na prohlášení nejmenovaného předního představitele EU, že bez rychlé akce bude EU "zničena a zlomena", protože při obnově hranic, nejistotě budoucnosti dluhů a nedostatku viditelné solidarity se při mobilizaci proti koronaviru dekády smluv, pravidel, direktiv a regulací zdají zbytečné a nefunkční.

Zavedené postupy neuspějí a pokud evropské ideály solidarity a soudržnosti ztratí pro většinu Evropanů obsah, muže to být tragický začátek konce evropského projektu, obávají se bývalý diplomat s analytičkou. Dodávají, že urychlený úpadek EU by otřásl jedním z klíčových pilířů západního demokratického světa v době, kdy Rusko a Čína prezentují konkurenční vizi budoucnosti. "Fragmentovaná a roztrhaná Evropa by byla katastrofou nejen pro evropské země, ale také pro Spojené státy a demokracii ve světě," uzavírají Conleyová a Kornblum.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

před 30 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy