Obří kolona na chorvatsko-slovinské hranici. Na odbavení se čekalo až 12 hodin

Na chorvatsko-slovinské hranici se dnes čekalo na odbavení až dvanáct hodin. Průtahy způsobil překotný odjezd zahraničních turistů z Chorvatska poté, co řada evropských zemí vydala varování před cestou do této destinace kvůli tamnímu prudkému nárůstu počtu případů koronavirové nákazy. Informovala o tom rakouská tisková agentura APA.

Chorvatsko
doporučujeme

Před návštěvou Chorvatska, oblíbeného i u českých dovolenkářů, v pátek varovaly Rakousko, Itálie a Slovinsko. Německá vláda tentýž den varovala před cestou do některých částí země, informuje Das Bild.

České ministerstvo zahraničí dnes na svém takzvaném semaforu řadí Chorvatsko do "zelené skupiny", kde jsou státy Evropské unie, kam je podle Černínského paláce z hlediska koronaviru cesta možná, a to bez omezení.

Pro dovolenkáře vracející se z jihu evropského kontinentu představuje problém i slovinsko-rakouská hranice. V noci na dnešek se čekalo při vjezdu do Rakouska na odbavení až deset hodin. Průtahy způsobilo páteční nařízení rakouského ministerstva zdravotnictví přijaté jako prevence proti šíření koronaviru, podle něhož úřady musí zaznamenat osobní údaje všech přijíždějících, včetně těch, kteří Rakouskem pouze projíždějí.

Lidem ve vzniklé obří koloně docházela voda a neměli kam jít na toaletu, poznamenal server Kurier.at. Dnes odpoledne se situace zlepšila poté, co cestující, kteří Rakouskem pouze projíždějí, začali policisté zastavovat jen namátkově, uvedla agentura DPA. Ti, kdo Rakouskem jen projíždí, mají na hranicích podle nového nařízení vyplnit prohlášení o tranzitu.

I deset hodin se čekalo před vjezdem do tunelu Karavanky na dálnici A11. Na hraničním přechodu Loibl/Ljubelj na silnici B91 ze slovinské Lublaně do Klagenfurtu se před tunelem v noci čekalo až sedm hodin.

V sobotu a v noci na dnešek potřebovali projet Rakouskem především němečtí a nizozemští turisté, kteří se vraceli z dovolené. Rakouská policie přijímala jejich stížnosti celou noc, informovala APA. Ráno se podle ní situace u tunelu Karavanky zlepšila, ale na přechodu Loibl/Ljubelj se stále čekalo několik hodin.

Pro Chorvatsko představuje úprk turistů katastrofu. Cestovní ruch tvoří 20 procent jeho hrubého domácího produktu (HDP). Země se turistům otevřela 1. července a než v posledních dnech přibylo případů nákazy, hlásila vysoké počty návštěvníků. Turistická sezóna tam v běžných časech končí až v říjnu.

V Chorvatsku v uplynulých 24 hodinách přibylo 275 nových případů nákazy nemocí covid-19, píše deník Večernji list. Nemocných s covidem-19 je v zemi 2203 lidí. Z toho 155 jich je v nemocnici a 12 z těchto je napojeno na ventilátor. Nemoci v zemi zatím podlehlo 171 lidí, uvádí web.

Nákaza koronavirem se za týden do středy 19. srpna prokázala u 35 Čechů, kteří pobývali v Chorvatsku. Je to polovina počtu z předchozího týdne.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama