Osud migrantů z tábora Moria nejistý. Musí nocovat na silnici, žádné jídlo ani voda

Už třetí noc v řadě strávily tisíce obyvatel požárem zničeného tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos pod širým nebem, a to včetně rodin s nemluvňaty a malými dětmi. Přijatelné řešení pro migranty bez střechy nad hlavou je ale zatím stále v nedohlednu.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda začala s distribucí stanů, což ale odmítají obyvatelé ostrova, podle nichž se z dočasného tábořiště časem stane trvalé a problém s přetlakem migrantů se bude opakovat. Napsaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

"Je to tragická příležitost, aby migranti odjeli... Moria je nestvůrnost," řekl Reuters zástupce místní správy Dimitris Kursubas. O definitivní uzavření tábora Moria usiluje podle serveru The Greek Reporter i Stratis Kytelis, starosta správního střediska ostrova, města Mytilene. Podle něj by na ostrově už nemělo dál fungovat žádné přijímací středisko pro migranty.

Podmínky v táboře Moria dlouhodobě kritizovaly humanitární organizace, které na místě působí. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2750 osob totiž pobývalo téměř 13.000 migrantů, v přeplněném areálu se lidé tísnili v nevyhovujících příbytcích a problém byl i se základní hygienou. Protesty obyvatel se tu konaly i v minulosti, tentokrát ale po sporech ohledně izolace lidí nakažených koronavirem vypukly úmyslně založené požáry, které tábor zdevastovaly.

Lidé od té doby přespávají volně venku, na silnicích nebo dokonce na hřbitově a střeží je policie, protože migranti z tábora jsou kvůli výskytu nákazy v povinné karanténě.

"Máme za sebou tři dny bez jídla a pití. Ty podmínky vážně nejsou dobré," řekl agentuře AP migrant z Gambie Freddy Musamba, podle kterého by měla zakročit Evropská unie. "Jsme tu jako opuštěné děti. Zažili jsme věci, o nichž jsme ani nevěděli, že se můžou stát," dodal.

"Jsme dva dny na silnici, žádná voda, žádné jídlo, v noci velká zima," řekla agentuře Reuters 25letá Afghánka Zohra. "Tři dny tady trpíme, máme žízeň, hlad, nemůžeme si dojít na záchod ani se umýt," řekla reportérovi agentury AFP mladá Konžanka Patricia Bobová, která přespává na kusu kartonu i se dvěma dětmi. "Nechceme zůstat v Řecku, chceme se dostat do jiných zemí v severní Evropě. Ani Řekové nás tady nechtějí, tak proč nás drží v nehumánních podmínkách na Lesbu?", řekla AFP 25letá Afghánka Monira.

Na mnoha místech podle AP migranti zatím poklidně demonstrují a žádají, aby je řecké bezpečnostní složky nechaly projít alespoň směrem k přístavu Mitilini a posléze opustit ostrov.

Řecká vláda ohlásila, že pro migranty zajistila tisíce stanů, aby měli alespoň dočasně kam složit hlavu, a pomoc má poskytnout i trajekt, který kotví v přístavu Mytilene. Snaha vládních úředníků ale naráží na odpor místních, kteří vidí v požáru příležitost, jak tábor Moria nadobro uzavřít.

Agentura DPA uvedla, že řecká vláda chce zřídit dočasný tábor v prostoru cvičné střelnice armády nedaleko Mytilini. Kvůli možné nepřátelské reakci obyvatel a samotných migrantů prý z Atén na Lesbos zamířily policejní posily, k dispozici je i vodní dělo.

Mluvčí vlády ve středu zdůraznil, že žádný z migrantů zatím nesmí ostrov opustit. Výjimku dostaly jen čtyři stovky dětí a mladistvých bez doprovodu, kteří byli letecky evakuováni do severního Řecka. Německý ministr vnitra Horst Seehofer dnes oznámil, že si je mezi sebe rozdělí deset zemí EU.

Tábor Moria je v karanténě od začátku září, kdy se infekce koronavirem potvrdila u čtyřicetiletého Somálce. Zdravotníci od té doby provedli tisíce testů, nakažených dosud objevili 35.

Požáry v Morii vypukly v úterý a ve středu v rámci protestů proti povinné karanténě. Policie podle deníku Kathimerini vyšetřuje skupiny asi 30 mladých Afghánců, kteří se podle ní na žhářství podíleli a zneužili zmatek během protestů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama