Plán testovat Slováky na koronavirus vyvolal kritiku, ozval se i šéf lékařské komory

Záměr slovenské vlády plošně otestovat obyvatele země na koronavirus vyvolal kritiku i pochybnosti. Krajně pravicová slovenská strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) dnes plán kabinetu premiéra Igora Matoviče odmítla. Šéf lékařské komory zase vyjádřil pochybnosti nad úspěchem akce, pokud jí nebude předcházet odborná debata.

"Plošné testování je syndromem kolektivního vnímání jakoby viny celých skupin. Pokud vláda chce něco dělat plošně, tak ať ohroženým skupinám rozdává vitaminové balíčky," uvedl šéf LSNS Marian Kotleba, který vystupuje i proti nošení roušek. LSNS se tak nepřidala na stranu vlády, která u opozice žádala podporu zmíněné akce.

Podle expremiéra a šéfa nejsilnější opoziční strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica opatření, která se týkají všech občanů, musejí být výsledkem celospolečenské dohody. Tvrdil, že vláda celou akci připravuje za zavřenými dveřmi, a kritizoval, že o ní neinformovala ani prezidentku Zuzanu Čaputovou. Hlava slovenského státu v souvislosti s plošným testováním požádala o svolání bezpečnostní rady státu, která bude jednat v úterý.

"Bude mě zajímat nejen propracování konceptu, ale i stav příprav na plošné testování. Zejména to, zda je takovéto testování realizovatelné bez negativního dopadu na poskytování zdravotní péče pacientům, protože plošné testování si vyžádá nemalý počet zdravotníků," uvedla Čaputová.

Někteří odborníci ale i média plošné testování zpochybnili. Upozornili například na logistickou náročnost největšího projektu v novodobých dějinách země či na skutečnost, že testování povede k pohybu obyvatel, který se úřady v zájmu zpomalení šíření nákazy snažily dříve zavedenými opatřeními naopak utlumit.

"Ideální by bylo otestovat alespoň 80 procent lidí z těch, které je potřeba testovat. Akce by se měla uskutečnit po důkladné přípravě a konzultaci se všemi odborníky. K ničemu takovému nedošlo. Termín za dva týdny je maximálně šibeniční, pokud nechceme použít výraz nereálný," řekl dnes novinářům šéf Slovenské lékařské komory Marian Kollár. Dodal ale, že výsledky testů mohou poskytnout důležitá data pro boj s koronavirem.

Slovenská vláda v neděli pověřila armádu otestováním obyvatel pětimilionové země starších deseti let. Zatím není známo, zda bude povinná účast na testech, jejichž pilotní fáze je naplánována již na konec tohoto týdne. Od projektu si kabinet slibuje odhalení ohnisek koronavirové nákazy.

Slovensko v posledním období zaznamenává výrazný nárůst počtu nakažených koronavirem. Hranici 2000 potvrzených případů infekce za jeden den země překonala minulý týden. V neděli přibylo 860 zjištěných případů nákazy, což byl nejvyšší nedělní přírůstek od propuknutí pandemie. O víkendech se na Slovensku uskuteční obvykle méně testů než během pracovních dnů.

Související

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Více souvisejících

Slovensko Marián Kotleba Lidová strana Naše Slovensko Smer SD Robert Fico Zuzana Čaputová Igor Matovič (OLaNO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy