Děsivé video výbuchu domu v Prešově. Počet obětí stoupl na osm

Hasiči již prohledali všechna patra v bytovém domě ve východoslovenském Prešově zničeném pátečním výbuchem plynu a požárem. Předpokládají, že obětí neštěstí je osm, nalezli jich ale zatím jen sedm, uvedl mluvčí hasičů Peter Kovalík.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

výbuch domu v Prešově (6.12.2019)
doporučujeme

Podle předběžných informací exploze nastala kolem poledne mezi devátým a 12. patrem stavby a zřítilo se její vnitřní schodiště. Plameny následně zasáhly část domu od šestého podlaží výše, přičemž čtyři horní patra podle hasičů zcela vyhořela.

"Hasiči prohledali všechna patra a nenašli žádné další oběti výbuchu a následného požáru v Mukačevské ulici v Prešově. Podle informací od policejního sboru a informací, kterými disponujeme, se poslední nezvěstná osoba nachází ve 12. patře. I přes veškerou snahu hasiči nenašli nic," uvedl Kovalík s tím, že toto patro detonace a následný intenzivní požár zasáhly nejvíce. "Celkově tedy předpokládáme, že počet obětí na místě neštěstí je osm, potvrzených a nalezených je sedm," uvedl.

Hasiči budou podle něj i nadále pokračovat na místě v práci podle požadavků krizového štábu a policie.

"Pět mrtvých jsme našli včera (v pátek), šestou oběť dnes ráno. Nyní vyprošťujeme z trosek tělo sedmé oběti, zřejmě staršího muže. Ještě o jednom člověku nic nevíme. Nemusel být v tom bytě. Doufáme, že nikdo nebyl na návštěvě," uvedl k možným obětem již dříve ředitel prešovských hasičů Ján Goliáš.

Až dnes ráno hasiči zcela uhasili požár, který v domě propukl okolo pátečního poledne. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a 29 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

Příčina neštěstí zatím není známá. Jedna z obyvatelek upozornila, že v domě byl cítit plyn. Hasiči mají podezření, že výbuch souvisel s předěláváním plynového potrubí. Z něho nejspíš unikal plyn, který se nahromadil v nejvyšších patrech domu.

Podle Goliáše se nyní příčinou výbuchu a požáru zabývá vyšetřovací tým. "Povím to natvrdo, s přestavbou celého bytového domu hasiči nesouhlasili. Nesouhlasili jsme se stavebními úpravami z roku 2017. Byly tam porušeny některé předpisy. To mohlo způsobit i pád schodiště, přes které jsme nemohli vnitřek evakuovat," prohlásil šéf prešovských hasičů.

Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity mezi obyvateli. Lidé do veřejných sbírek přispěli jídlem, oděvy či jiným zbožím a také penězi. Postoj veřejnosti ocenila i prezidentka Zuzana Čaputová, která vložila do oficiální sbírky 5000 eur (127.500 korun). Na oficiálním transparentním účtu na pomoc obětem, který zřídilo město, bylo v pátek večer více než 50.000 eur.

Osud domu zůstává nejistý. Budovu podle Goliáše momentálně prohlížejí statici. Hasiči budou postupně rozebírat zbytky střechy a nejvyššího podlaží, které jsou zničené. "Potřebujeme shodit minimálně jedno poschodí, které ohrožuje ostatní bloky, a uvidíme, jak nízko budeme muset sestoupit," řekl krajský velitel.

V domě bylo podle města evidovaných 96 lidí, ale skutečný stav obyvatel je obtížné zjistit. Někteří lidé jsou tam totiž přihlášení, ale nebydlí tam, někteří tam naopak bydlí, ale evidovaní nemusí být. Celkem bylo i z okolních domů evakuováno asi 220 lidí.

Úřady v Prešově dnes odpoledne oznámily, že část obyvatel Mukačevské ulice se může začít vracet do svých domovů, uvedl list Korzár. Povolení platí pro všechny bytové domy, kromě domu číslo 9, který má narušenou statiku, a domu číslo 7, ve kterém v pátek nastal výbuch.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson promluvil o Harrym a Meghan. Poslal jim vzkaz

19.01.2020 18:11 Britský premiér Boris Johnson dnes po sobotním oznámení Buckinghamského paláce, že princ Harry a…

V Berlíně začala konference o Libyi, dorazil Putin i Marcron

19.01.2020 16:45 V Berlíně začíná mezinárodní konference o Libyi, jejímž cílem je dosažení trvalého příměří v boji…

Britská vláda zvažuje přesun Sněmovny lordů do Yorku

19.01.2020 15:38 Britská vláda zvažuje, že přestěhuje Sněmovnu lordů z Westminsterského paláce v Londýně do Yorku na…

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama