Přebírejte uprchlíky. Eurokomisař pro migraci žádá od států EU víc solidarity

Státy Evropské unie by měly přijmout odpovědnost a solidárně se zapojit do dočasného systému přejímání migrantů zachráněných ve Středozemním moři. Prohlásil to dnes eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos před začátkem jednání unijních ministrů vnitra věnovaného i migraci.

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům
doporučujeme

Finská ministryně Maria Ohisalová podotkla, že návrh, předložený v září čtveřicí zemí, může být prvním krokem k nalezení dohody na dlouhodobějším řešení azylové politiky. Podle informací ČTK se však během dnešního zasedání žádné zásadní závazky očekávat nedají.

Členové vlád během oběda dostanou na stůl návrh, s nímž koncem září přišlo Německo, Francie, Itálie a Malta. Jejich iniciativa vyzývá další unijní země, aby se zapojily do provizorního dobrovolného systému, který má odlehčit jihoevropským zemím zahlceným migranty a pomoci v záchraně životů.

„Dnes je chvíle, kdy mohou členské státy ukázat více odpovědnosti,“ řekl novinářům v Lucemburku Avramopulos, pro něhož je dnešní ministerské jednání poslední v roli eurokomisaře. Zdůraznil, že EU potřebuje dlouhodobé řešení migrační a azylové politiky, současná provizorní dohoda je však podle něho důležitá jako ukázka solidarity s přetíženými zeměmi.

Iniciátoři návrhu očekávají, že získají podporu až desítky dalších států. Při předběžném projednávání mezi diplomaty se k návrhu s připomínkami pozitivně stavělo Řecko či Španělsko, naopak ze strany Maďarska či Polska zazněl nesouhlas.

Visegrádské země s přebíráním migrantů dlouhodobě nesouhlasí a byly hlavními odpůrci minulého systému povinných kvót, který EU zavedla v době vrcholící migrační krize v roce 2015.

Finsko, jež v tomto pololetí EU předsedá, chce přesvědčit část zemí, aby se k novému dobrovolnému systému připojily. "Může to být první krok k nalezení (dlouhodobé) dohody mezi členskými státy, proto je (účast) důležitá," podpořila před jednáním nový systém finská ministryně vnitra.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama