Přebírejte uprchlíky. Eurokomisař pro migraci žádá od států EU víc solidarity

Státy Evropské unie by měly přijmout odpovědnost a solidárně se zapojit do dočasného systému přejímání migrantů zachráněných ve Středozemním moři. Prohlásil to dnes eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos před začátkem jednání unijních ministrů vnitra věnovaného i migraci.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům
doporučujeme

Finská ministryně Maria Ohisalová podotkla, že návrh, předložený v září čtveřicí zemí, může být prvním krokem k nalezení dohody na dlouhodobějším řešení azylové politiky. Podle informací ČTK se však během dnešního zasedání žádné zásadní závazky očekávat nedají.

Členové vlád během oběda dostanou na stůl návrh, s nímž koncem září přišlo Německo, Francie, Itálie a Malta. Jejich iniciativa vyzývá další unijní země, aby se zapojily do provizorního dobrovolného systému, který má odlehčit jihoevropským zemím zahlceným migranty a pomoci v záchraně životů.

„Dnes je chvíle, kdy mohou členské státy ukázat více odpovědnosti,“ řekl novinářům v Lucemburku Avramopulos, pro něhož je dnešní ministerské jednání poslední v roli eurokomisaře. Zdůraznil, že EU potřebuje dlouhodobé řešení migrační a azylové politiky, současná provizorní dohoda je však podle něho důležitá jako ukázka solidarity s přetíženými zeměmi.

Iniciátoři návrhu očekávají, že získají podporu až desítky dalších států. Při předběžném projednávání mezi diplomaty se k návrhu s připomínkami pozitivně stavělo Řecko či Španělsko, naopak ze strany Maďarska či Polska zazněl nesouhlas.

Visegrádské země s přebíráním migrantů dlouhodobě nesouhlasí a byly hlavními odpůrci minulého systému povinných kvót, který EU zavedla v době vrcholící migrační krize v roce 2015.

Finsko, jež v tomto pololetí EU předsedá, chce přesvědčit část zemí, aby se k novému dobrovolnému systému připojily. "Může to být první krok k nalezení (dlouhodobé) dohody mezi členskými státy, proto je (účast) důležitá," podpořila před jednáním nový systém finská ministryně vnitra.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsné potyčky v Katalánsku: Policie použila obušky, desítky zraněných

15.10.2019 12:38 Při pondělním protestech v Katalánsku ošetřili zdravotníci 131 lidí, většina z nich byla zraněna…

Rebelie v Londýně pokračuje: Aktivisté ignorují zákaz protestů, dál ničí…

15.10.2019 12:14 Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura…

K Itálii pluje loď se 176 uprchlíky, povolení zakotvit dostala nezvykle…

15.10.2019 11:21 Italské úřady povolily vylodění 176 migrantů, které o víkendu u libyjských břehů zachránila loď…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 09:56 O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama